2 Yıllık Hemşirelik Bölümü Var Mı? (2021 Tüm Ayrıntılar)

2 Yıllık Hemşirelik Bölümü Var Mı? (2021 Tüm Ayrıntılar)

Hemşirelik bölümü mezunları iş bulma konusunda zorluk çekmediğinden dolayı 2 yıllık hemşirelik bölümü var mı sorusu kariyerini hemşirelik alanında şekillendirmek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Nasıl ki bir ara ambulans doktorluğu popüler hale geldiyse günümüzde de hemşirelik popüler hale gelmiş durumda. Sizlere hemşire nasıl olunur konusunda bilgi vereceğimiz gibi 2 yıllık bölümler hakkında da bilgiler vermeye çalışacağız.

Birçok kişi kısa yoldan hemşire olmak istese de öncelikle 2 yıllık hemşirelik bölümünün olmadığını belirtmek isteriz. Hemşire olmak için lisans yani 4 yıllık mezunu olmanız gerekmektedir. Günümüzde sağlık meslek liselerinden mezun olan kişiler de hemşire olabilmektedir ancak maaşların çok farklı olduğunu belirtmek isteriz. Yüksek maaş alan bir hemşire olmak istiyorsanız kesinlikle 4 yıllık eğitim veren kurumlarda eğitim almanız gerekmektedir. Ben 4 yıllık bir bölümü kazanamam diyen kişiler makalemizin devamında yer alan bölümlerden herhangi birisini seçerek sağlık alanında çeşitli alanlarda çalışabilir.

Ambulans ve Acil Bakım, Anestezi, Biyokimya, Biyomedikal Cihaz, Teknolojisi, Diş Protez, Diş teknik sekreterliği, Diyaliz, Odiyometri, Gözlükçülük, Patoloji, Perfüzyon, Radyoloji ve Radyoterapi 2 yıllık saplık bölümleri olup bu bölümleri okumanız durumunda da rahat bir şekilde sağlık alanında iş bulabilirsiniz.

Yurt genelinde sağlık alanında personel açığının olmasından dolayı yaklaşık olarak 5 yıl boyunca alımların bu denli yoğun bir şekilde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Birçok kişi sağlık alanındaki bu açığın farkına vardığından dolayı her yıl artan mezun sayısına paralel olarak KPSS puanları da artmaktadır. Bu yüzden herhangi bir sağlık kuruluşundan mezun olup kamusal alanda çalışmak için yüksek KPSS puanlarını almanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir