Türk Bilgin
Adananın Neyi Meşhur? Nüfusu ve Gezilecek Yerleri – Adananin Neyi Meshur Nufusu ve Gezilecek Yerleri

Adananın Neyi Meşhur? Nüfusu ve Gezilecek Yerleri

Adananın Nüfusu

Türkiye’de en son 2019 yılında adrese dayalı olarak yapılan nüfus sayımına göre Adana’nın nüfusu 2.237.940 (iki milyon iki yüz otuz yedi bin dokuzyüz kırk) civarındadır. Adana ilimizin il plaka kodu: 01‘dir.

Adana Hakkında Bilgi

Adana her ne kadar kebapla ve şalgamla anılsa da, köklü bir tarihe sahip olan önemli şehirlerimizin başında geliyor. Tam bir sanat kenti olan Adana, ulusal ve uluslararası arenada büyük başarılara imza atmış olan önemli isimleri yetiştirmiş bir şehirdir.

Her ne kadar turizm denince aklımıza deniz, kum, güneş geliyorsa da, son yıllarda iç turizmde alternatif talepler de artıyor. Kış turizmi ve yayla turizminin yanı sıra, özellikle tarih ve kültür ile gastronomi turizmi, artık Türkiye’de çok revaçta. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu, tarih ve kültür turizmi alanında büyük potansiyel barındırıyor. Ayrıca bir çok kent ile özdeşleşen yemeklerinde ünü bugün dünyaya yayılmış durumda.

İşte Adana da böyle bir şehrimiz. Tarım, iş ve Sanayi kenti olarak bilinen Adana’nın sahip olduğu, ancak ön plana fazla çıkmayan tarihi ve turistik değerlerini, bu yazımızda gün yüzüne çıkaracağız. Hemen belirtelim bugün Adana’ya uğrayan misafirler ya iş seyahatine geliyor, ya da transit olarak şehirden geçiyor. Halbuki kebabından tutun da asırlık tarihi eserlerine ve antik kentlerine kadar Adana, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor.

Adana’nın Gezilecek Yerleri

Türkiye’nin En Büyük Camisi

Seyhan Nehrinin hemen kıyısında, Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük camisini göreceksiniz. Evet, burası 32 metre çaplı ana kubbeye sahip, 1998 yılında hizmete açılan Sabancı Merkez Cami. 20 bin kişilik olan bu cami, klasik Osmanlı mimarisi tarzında yapılmış. Caminin yapım aşamasında bütçenin yarısı, Sabancı ailesi tarafından karşılanmış;bu sebeple Sabancı Merkez Camisi adını almıştır. Adana’ya gelipte bu camiyi görmeden gitmek olmaz.

Türkiye’nin En Yüksek Saat Kulesi

Seyhan ilçesinde gezerken, dev bir saat kulesiyle karşılaşacaksınız. Burası Ali Müfit Caddesi’ndeki Adana Büyük Saat Kulesidir. 32 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en büyük saat kulesidir. 1881’de inşa edilmiş olan bu kule, İstanbul Dolmabahçe Saat Kulesinden 5 metre daha yüksektir. Belediyenin armasında yer alan kuledir aynı zamanda.

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Büyük saatin yanında yer alan tarihi çarşı, geleneksel Anadolu kapalı çarşı örneklerinden biridir. Bakırcıların ve kazancıların çarşısı olsa da, günümüzde gündelik ihtiyaçlara yönelik her türlü dükkan bulunur. Burayı ziyaret ederseniz hem kendinize hem de sevdiklerinize alabilecek çok şey bulabilirsiniz. Adana kebabınında bu çarşıda doğduğu söylenir. Bu nedenle ciğerciler veya kebapçılar çarşısı olarak da bilinir.

Beş Asırlık Ulu Cami Külliyesi

Tarih meraklılarının Adana’da görmesi gereken yerler arasında, Ulu Camiyi saymadan geçemeyiz. Ramazanoğlu Beyliği döneminde, 1507 yılında yapılmış bu külliye; cami, medrese, Halil Bey Türbesi, harem dairesi ve Selamlıktan oluşuyor. Memluk ve Selçuklu üsluplarını yansıtan cami; taş işçiliği, renkli taş ve İznik çini süslemeleri ile de izleyenlerde hayranlık uyandırıyor. Büyük Saat Kulesi’nin karşısında bulunan Çarşı Hamamı da, Ramazanoğlu Beyliği döneminden kalma.

Şehrin Ortasındaki Cennet

Seyhan Nehri’nin her iki yakasına kurulmuş, 33 hektar büyüklüğünde bir şehir parkı göreceksiniz. İşte burası, aynı zamanda Türkiye’nin de en büyük şehir parkı olan Merkez Parktır. Binlerce bitkiye ev sahipliği yapan Merkez Park, 12 havuzu, 2,2 hektarlık çocuk oyun alanı, paten pisti, amfi tiyatrosu, dairesel biçimli dinlenme alanı, 3 km uzunluğunda koşu ve bisiklet parkuru ile tam bir nefes alma yeridir.

Dünyanın En Eski Evlerinden Biri

Ramazanoğlu Konağı şehrin merkezinde bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri. 1360-1400 yılları arasında inşa edildiği düşünülen konak, sade ama dikkat çekici bir görünüme sahip Restore edildikten sonra Çukurova Üniversitesine tahsis edilen konak bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Köprüköy (Yeşil) Camisi

1930’da yapılan Köprüköy Camisi dış duvar ve minaresini kaplayan sarmaşıklar ve bahçesinde bulunan çok sayıda çiçekle, bir botanik bahçesini andırıyor. Yüreğir Köprülü Mahallesinde, Bosnalı Salih Efendi öncülüğünde yapımına başlanmış, 87 yıl önce ibadete açılmış. Cami her yıl baharın gelmesiyle birlikte yeşile bürünüyor bahçesine 1960!lı yıllarda dikilen sarmaşıkların, cami duvarlarını ve minareyi kaplaması dolayısıyla, halk arasında ”Yeşil Cami” olarak da bilinen Köprüköy Camisi, Adana’da özellikle yaz aylarında mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Müzeleri Unutmayalım

Şehir merkezindeki Kuruköprü Mahallesinde bulunan Adana Etnografya Müzesi, Çukurova’nın ve Torosların yerlileri sayabileceğimiz yörüklerin tarihi eşyalarını barındırıyor. Bir diğer müze olan Misis Mozaik Müzesi de, Anada Arkeoloji Müzesine bağlı olarak hizmet veriyor. Antik Misis döneminden kalma muhteşem mozaikleri burada bulabilirsiniz. Aynı zamanda 1923’te Atatürk’ün kenti ziyaretinde konuk olduğu ev, 1981’de Atatürk Evi Müzesi olarak açıldı. 19. yüzyıl tipik Adana evlerinin korunmuş önemli bir örneği olan bu bina da, Yüreğir İlçesinin Seyhan Caddesinde yer alıyor.

Almanların Varda Köprüsü

Şehrin batı tarafında Karaisalı ilçesinde yer alan bu muazzam demiryolu köprüsü 99 metre yüksekliğinde ve 200 metre uzunluğundadır. 1912’de Almanlar tarafından inşa edilmiştir. Sadece yapıyı görmek için bile giden gezginler bulunmaktadır. Köprü, İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını bağlamak için yapılmış. Bu arada James Bond serisinin ”Skyfall” filminin aksiyon sahneleri de Varda Köprüsünde çekilmişti.

Anavarza’da Tarihe Yolculuk

Adana, Türkiye’de Arkeolojik zenginliğe sahip iller arasında da öne çıkıyor. Şehirde, 270 arkeolojik sit alanı bulunuyor. Özellikle Anavarza Antik Kenti, her yıl yüzbinlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Kale, mozaikler, hamamlar, kiliseler, zafer kapısı, su kemerleri, kaya mezarları, stadyum ve antik tiyatroyla 1143 dönümlük alanda kurulmuş Anavarza’nın, Side ve Efes antik kentlerinden de büyük olduğu belirtiliyor. Kozan ilçesindeki bu tarihi mirası görünce, binlerce yıllık geçmişe yolculuk yapacaksınız.

Feke Kalesi

Adana’nın Feke ilçesindeki bu tarihi kale, İpek Yolunun bir uzantısıdır aslında. 12. yüzyıldan kalma kalenin kendi kadar, manzarası da etkileyicidir. İçindeki bahçesi ve havuzu, günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır.  Feke Adana’ya 125 km kadar mesafededir.

Adananın Neyi Meşhur

Bugün kebap deyince akla ilk gelen şehirdir Adana. Türkiye’nin neredeyse her ilinde Adana kebabı yapılır. Fakat orjinal Adana kebabı çok zahmetli ve özeldir ki, bu tadı sadece Adana’da tadabilirsiniz.

Yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş, en az 1 yaşındaki erkek koyundan elde edilmiş et; yağ, sinir, damar ve zarlarından ayrılır. Ayıklanan et, parçalar halinde 1 gün dinlendirilir. Dinlenmiş et, zırh tabir edilen ve iki elle kullanılan keskin bıçakla kıyılır. Kıyılmış et miktarının %30’u kadar kuyruk yağı, zırh ile ayrıca kıyılır. Kıyılmış et ile kıyılmış kuyruk yağı, kırmızı pul biber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. İşte bu karışım Adana kebabının ana unsurunu oluşturur.

Adana kebabı alevsiz, durgun, korlu meşe kömürü ateşinde pişirilir. Pişirme derecesi etin kırmızıdan koyu kahverengiye dönmesine kadar devam eder. Pişirme sırasında şişler sık sık çevrilir. Yağı, pide ekmekle alınır. Bu işlem yapılmazsa, yağ ateşe düşerek ateşlenir ve kebabın tadının bozulmasına neden olur.

Adana Kebabı; kömürde pişmiş etin yanında, közlenmiş domates ve biber, mevsim salatası, nane, maydanoz, süs biberi, limon tabağı, soğan salatası ve ezme ile gelir. Yöresel içecek olan şalgam suyu veya ayranla tüketilir.

Adana’da Bici Bici Yemeden Dönmeyin

Bici bici Adana’ya özel tatlardan biridir. Adanalıların sıcak ve bunaltıcı yaz günlerinde bir nebze serinlemelerine yardımcı olan bu tatlı yaygın olarak gül şerbeti ve rendelenmiş buz ile hazırlanıyor. Hazırlanan şekersiz nişasta muhallebisine pudra şekeri eklenerek, gül şerbeti ve rendelenmiş buz ile servis edilir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10