Türk Bilgin
Alabalık Avlamada Kullanılan Yem Çeşitleri Nelerdir? – Alabalik Avlamada Kullanilan Yem Cesitleri nelerdir

Alabalık Avlamada Kullanılan Yem Çeşitleri Nelerdir?

Alabalıklar dünyanın en zeki balık türlerinden birisi olduğu için alabalık avlamada kullanılan yem çeşitleri birçok balık türüne göre farklılık göstermektedir. Alabalıklar eğer bir yemde sorun olduğunu anlarsa o yemi kesinlikle yemezler. Bu da kişinin maalesef alabalık avlayamamasına neden olur. Alabalık avlama tekniklerini ve yem çeşitlerini incelediğimizde doğallığın aşırı derecede önemli olduğunu görüyoruz. Balıkların yemlerin doğal olduğunu anlamalıdır. Bir kuşkuya kapılacak olursalar ölseler dahi kesinlikle kancanın ucundaki yemi yemezler.

Balık tutmayı tutku haline getirmiş biri olarak alabalıkların; balıklar içerisindeki en kurnaz balık türü olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sığ ve soğuk suyu sahip dağ derelerinde rastlanan alabalıklar günümüzde havuzlarda da yetiştirilmekte lakin doğal ortamdaki tadı yakalamak mümkün değil. Alabalık avlamaya niyetlendiyseniz kesinlikle çok cırtlak renkli mantar kullanmayınız. Alabalık su üzerinde duran cırtlak renkteki mantardan etkilenecek ve yeme saldırmayacaktır. Öncelikle bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Şimdi gelelim alabalık avlamak için kullanılacak yemlerin neler olduğuna.

Alabalık avlarken kullanılan yem çeşitleri

– Solucan; Solucanı kancaya kanca gözükmeyecek şekilde ve solucanı sarkık bırakarak bağlayınız. Alabalık solucanı emerek içine çekeceğinden alabalığı yakalama şansınız artacaktır.

– Alabalık için hamur tarifi; 2 ölçü un, 1 ölçü alabalık palet yemi un haline getirilecek ve bu karışımı yumurta ile yoğurarak istenilen kıvama getirilir. İçine çiçekçilerden alabileceğiniz bir miktar yaldız (sim) da karıştırılabilir.

– Fly (Sinek), At – çek, Şeffaf şamandıralı sinek olta yapay yemlerinide kullanmanız mümkün.

Eğer alabalık avlamaya kadar verdiyseniz aşırı derecede sessiz olmaya özen gösterin. Bu balıklar sese karşı aşırı derecede duyarlıdır. Balık tuttuğunuz alanda yürüseniz dahi ayak sesinizi duyarlar ve yuvalarına çekilirler. Bu yüzden ses çıkarmamaya ve mümkün mertebe hareket etmemeye özen gösterin. Ayrıca suya yansımanız gelecek olursa bu durum balıkların tedirgin olmasına neden olur. Bu yüzden su üzerine yansımanızın da gelmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10