Alttan Dersi Olanlar Yatay Geçiş Yapabilir Mi?

Alttan Dersi Olanlar Yatay Geçiş Yapabilir Mi?

Yatay geçiş bulunduğu üniversiteden memnun olmayıp farklı üniversitelerde eğitim almak isteyenler için önemli bir uygulamadır. Alttan dersi olan yatay geçiş yapabilir mi konusu zayıfı olduğundan dolayı yatay geçiş yapamayacağını düşünenler tarafından sorulmaktadır. Yatay geçişe çok sayıda öğrenci başvurduğundan dolayı belirli kontenjanlar oluşturulmuştur. Alttan dersi olanlar yatay geçiş yapabilir mi diyecek olursanız bunun net bir cevabı olmadığını söyleyebiliriz çünkü durum tamamen üniversite yetkililerinin elindedir. Bu durumda örnek olarak Ata Üniversitesini gösterebiliriz. Sık sorulan sayfasında konu ile ilgili açıklamaları hayır bu şekilde geçiş yapamazsınız şeklindedir. [1]

–

Geçiş yapmak istediğiniz bölümün bulunduğu üniversite altan ders ile geçiş'e izin veriyor diyelim, bu durumda attan dersle yatay geçiş yapmak elbette mümkündür ancak özellikle not ortalaması iyi olan öğrencilerin yatay geçişleri kabul edildiğinden dolayı yatay geçiş yapma ihtimaliniz azalabilir. Kalan dersinizin kredisi düşük bir destense bu durum ortalamanızın çok düşmesine neden olmaz. Bu sayede yüksek not ortalama ile yatay geçiş yapabilirsiniz ancak zayıfınız kredisi yüksek olan bir derstense bu durum not ortalamanızın düşmesine ve paralel olarak yatay geçiş yapamamanıza neden olur.

Durumu özetleyecek olursak alttan dersi olan kişilerin yatay geçiş yapabileceğini söyleyebiliriz. Not ortalamanız yüksekse ve üniversite yetkilileri zayıfı olanlar geçiş yapamaz tarzında bir şart oluşturmamışsa bu geçiş işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sırf ailenizin yer aldığı şehirde eğitim almak adına üniversite değiştirmeyin. Üniversite değişikliklerinizi sadece daha iyi bir üniversiteye gitmek adına kullanın. Sadece zevki yapacağınız geçiş işlemleri eğitim sürecinizde sıkıntılar yaşamanıza hatta notlarınızın düşmesine neden olabilir. Bu yüzden yatay geçiş işlemlerini üzerinde durulması gereken konular arasında görüyoruz.

Merkezi Yerleştirmeye Göre yatay geçiş

Üniversiteyi kazandığınız seneki puanın, yeni geçmek istediğiniz bölümün puanına yetiyorsa geçebilirsiniz. Bu durumda mevcut okulunuzdaki başarınızın ya da alttan dersinizin olup olmadığı konusunun bir önemi yoktur.

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir