Türk Bilgin
Amasra Adı Nereden Gelir? – Amasra adi Nereden Gelir

Amasra Adı Nereden Gelir?

Amasra’nın Adı Nereden Geliyor?

Amasra Bartının 4 ilçesinden biridir. Amasra isminin nereden geldiğini yazımızı takip ederek ulaşabilirsiniz. Amasra Karadeniz’in saklı bir incisi gibi keşfedilmeyi bekliyor. Bu güzide ilçenin maalesef turistik açıdan tanıtımı pek fazla yapılamadığından dolayı Amasra bugün güzelliğine nazaran turizm açısından ziyaretçi olarak istenilen seviyede değil. Gezilecek yerleri, tarihi yapıları özellikle Amasra Kalesi, Amasra’nın gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerinden sadece biridir.

Amasra bir liman şehri olduğu için geçmişi çok eskilere dayanır. Şehir hakkında tarihi kaynaklar pek çok hikaye anlatır. Tarihin her döneminde önemli merkezlerden olan Amasra, Osmanlı Dönemine göre maalesef şuanda yalnızlığa terk edilmiş bir liman şehri olarak karşımıza çıkıyor. Amasra geçmiş yıllarda kalabalık bir nüfus yapısına sahip olsa da, günümüzde ilçenin nüfusu 15 bin civarındadır.

Sesamos, Amasara, Amastris, şehrin eski isimleridir. Persler, şehri kraliçeleri Amastris’in ismiyle anmışlar. Amasra’yı Plinius, Zarif ve Güzel, Niketas, Dünyanın Gözü, Cenevizliler,Çiçekli Kale olarak tanımlamış­tır. Fatih Sultan Mehmet ise, dağlardan şehre doğru yaklaşır­ken, ağaçların arasından aniden karşısına çıkan şehrin manzarasından etkilenerek yanındaki hocasına , “Lala, Lala Çeşm-i Cihan bura mı ola?” demiş. (Çeşm-i Cihan: Dünyanın göz­bebeği) Kısacası yüce Tanrı, Amasra’yı yaratmak için zaman geçirmiştir.

Amasra’ya şehri gören tepe­den baktığınızda, Büyük Liman sağınızda, Küçük Liman solu­nuzda, şehir merkezini barındı­ran yarımadayla, Boztepe ve Tavşan adaları da karşınızda kalır. Büyük limandan tekne kiralayıp, köprü altındaki tünel­den geçerek küçük limana ulaşıp kraliçenin denize girdiği doğal havuzu görebilirsiniz.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10