Türk Bilgin
Astroloji, Astronomi Ne Demektir, Arasındaki Farklar Nelerdir? – Astroloji Astronomi Ne Demektir Arasindaki Farklar Nelerdir

Astroloji, Astronomi Ne Demektir, Arasındaki Farklar Nelerdir?

İsim benzerliği nedeniyle ve ikisi de gök cisimleriyle ilgilendiği için çoğu kez birbiri yerine yanlış bir şekilde kullanılan astronomi ile astroloji arasındaki farkları konuşacağımız yazımıza hoşgeldiniz. Öncelikle şu bilinmesi lazım ki astronomi bir bilim dalıdır, bulgularını bilimsel dayanaklardan alırAstroloji ise daha çok geleceğe dair tahmin yürütme ve kehanet sanatıdır.

Astronomi ne demektir?

Kelime anlamı olarak, Antik Yunanca’da astro ve nomos sözcüklerinden oluşup “yıldızların kanunları” demektir. Nasıl bir bilim dalıdır diye bakacak olursak; Gök cisimlerini ve gök olaylarını tanımlamaya çalışan bir disiplindir. Yıldızların evrimleri, fiziksel ve kimyasal yapıları, kökenleri bu dalın girdilerini oluşturur. İlgi alanlarını bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Yıldızlar
  • Gezegenler,
  • Kuyrukluyıldızlar,
  • Kutup ışıkları,
  • Galaksiler (gökadalar)
  • Kozmik mikrodalga arka plan ışıması

Ünlü Astronomlar Kimlerdir?

Astronomi bilimiyle ilgilinen ünlü bilim adamları arasında Avrupa Kıtasından Kopernik, Galileo ve Kepler‘i sayabiliriz. Bir zamanlar Astronomi bayrağını elinde bulunduran Müslüman dünyasından önemli isimler ise: El Harezmi, El Kindi, El Battani, Ömer Hayyam, Uluğ Bey, El Tusi, Ali Kuşçu (Osmanlı)  sayılabilir.

Astronomi bilimi deyince rasathane (gözlem evi) denilen yapıları ve bunların en teknolojik olan NASA‘yı da anmadan geçmeyelim.

Astroloji Ne demektir?

Antik Yunanca’da astro ve logia sözcüklerinden türetilen bu kelime Türkçe’ye “Yıldızlar Bilgisi” olarak çevrilebilir. Kehanet bilimi olarak da bilinen bu mefhumun bilimsel dayanağı yoktur. Astroloji ne işe yarar diye merak edenler için şu tanımı yapabiliriz: Gök cisimlerine bakarak insan karakterleri hakkında tespit etmek ve insan kaderini tayin etmek işidir.

İnsanlık tarihinde Asur ve Babil medeniyetlerinden itibaren gelişmeye başlayan bir daldır. Orta çağ’da Avrupa’da bir bilim dalı haline bile gelmiştir. Burçlar üzerinden insan karakteri yorumları ve gelecek kehanetleri yapan bu uğraş ile ilgili tarihte şu insanları örnek gösterebiliriz: Batlamyus, Nostradamus, Brahe ve Kepler. Osmanlı Devletinde Astroloji ile ilgili bir kurum ve kişi vardır, ismi Müneccimlik ve münnecimbaşıdır.

Astronomi Astroloji Farkı Nedir?

Astronomi bir bilim dalıdır, verileri gök cisimlerin fiziksel ve kimyasal yapılarıdır. Bulguları da bilimsel sonuçlardır. Buna karşılık Astroloji bir bilim dalı değildir. Burçlardan faydalanarak insan karakterini ve geleceğini tahmin etmeye çalışır. Astrolojinin verileri yoruma dayalıdır, bilimsel değildir ve tamamen subjektiftir.

Örneğin şu iki veriye bakalım:

-“21 Ağustos 2017 tarihinde ABD’nin bazı eyaletlerinden gözlenecek tam güneş tutulması gerçekleşecek”.

-“Yengeç burcundaki insanlar bugün güne güzel başlayacaklar, üç vakte kadar da paraya para demeyecekler”

Yukarıda birinci cümle objektif, bilimsel dayanağı olan bir veridir. Bunu astronomi sağlar. İkinci cümle ise tamamen subjektif, tahmine dayalı, hiç bir bilimsel dayanağı olmayan bir kehanettir.

Farklar Tablosu:

Astronomi Astoloji
Anlamı Yıldızlar Yasası Yıldızlar Bilgisi
Dal Bilim Kehanet
Veriler Gök cisimleri Gök cisimleri ve mevsimler
Bulgular Bilimsel Tahminsel

 

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10