Türk Bilgin
Atatürk ve Türk Milleti İçin Hürriyet ve Bağımsızlığın Önemi ve Sözleri – Ataturk ve Turk Milleti Icin Hurriyet ve Bagimsizligin Onemi ve Sozleri

Atatürk ve Türk Milleti İçin Hürriyet ve Bağımsızlığın Önemi ve Sözleri

Geçmişte, günümüzde ve gelecekte Türk milleti için hürriyet ve bağımsızlık her zaman çok önemli olacaktır. Çünkü bu bizim damarlarımızda gezen kan dan kaynaklanmaktadır. Türkler, tarihin hiç bir döneminde boyunduruk altında yaşamadı ve yaşayamaz. Ulu önder Atatürk’ün bu konu hakkında çok güzel sözleri var. Türk Bilgin okurları için derlediğimiz Hürriyet ve İstiklalin Atatürk ve Türk Milleti için önemi konulu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Atatürk’e Göre Hürriyet ve Bağımsızlık Neden Önemlidir?

Toplumu birleştiren temel değerlerden biri de hürriyet ve bağımsızlıktır. Her toplum özgür bir ülkede yaşamak ister. Bağımsızlık bizim milletimiz için daha da önemlidir. Türk milleti hiç bir zaman esaret altına girmeyi kabullenememiştir. Tarihimiz bunun şanlı örnekleriyle doludur.

Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı hep hürriyet ve bağımsızlık için yapılmıştır. Atalarımız bu savaşlarda, dinleri, hürriyetleri ve vatanın bağımsızlığı için canlarını feda etmişlerdir. Çünkü esaret altına bulunan bir millet, dinini, inancını yaşayamaz, çocuklarını kendi örf ve adetlerine göre özgürce geleceğe hazırlayamaz. Hepsinden önemlisi hürriyet ve bağımsızlıktan yoksun bir milletin, ay yıldızlı bayrağının göklerde şanlı şanlı dalgalanacağı bir vatanı olmaz. Bu nedenle hür ve bağımsız olarak yaşamak milletimiz için çok önemlidir.

Atatürk’ün Hürriyet ve Bağımsızlığın Önemini Vurgulayan Sözleri

Atatürk, Türk milletinin bağımsızlık sevdasını şu değerli sözleri ile dile getirmiştir. ”Türk halkı asırlardan beri hür ve müstakil yaşamış ve istiklali yaşamak için vazgeçilmez bir unsur olarak kabul etmiş bir kavmin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.” (Haziran 1922)

Mustafa Kemal Atatürk bir milletin hür ve bağımsız olarak yaşamasının önemini ise şu sözlerle dile getirmiştir. ”Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir… Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın  varlığı ve varlığının devam edebilmesi, mutlak o milletin  hürriyet ve istiklaline sahip olmasıyla mümkündür. Ben şahsen saydığım bu özelliklere çok önem veririm ve bu özelliklerin kendimde var olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı özellik ile donanmış olmasını şart bilirim.” (Ankara Gazetesi, Nisan 1921.)

Hür ve bağımsız olmadan huzurlu ve mutlu yaşamanın mümkün olamayacağını bilmeliyiz. İnanç özgürlüğünün, can ve mal güvenliğinin bağımsızlıkla doğrudan ilgili olduğunu unutmamalıyız. Hürriyetimizi ve bağımsızlığımızı sonsuza dek korumaya çalışmalıyız.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10