Türk Bilgin
Atık Pilleri Nasıl Değerlendirebiliriz? – Atik Pilleri Nasil Degerlendirebiliriz

Atık Pilleri Nasıl Değerlendirebiliriz?

Pil; kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevrilmesini sağlayan depolama cihazına verilen isimdir. Atık pil ise kullanım ömrünü tamamlamış yani kullanılamayacak hale gelmiş, çalışmayan pil anlamına gelir. Çoğunlukla tek kullanımlık üretilen pillerin yanı sıra tekrar doldurulup kullanılabilecek türde daha uzun kullanıma müsait üretilenleri de vardır.

Pillerin ne zaman atık hale geldiğinin yolları vardır. Tek kullanımlık piller artık çalışmıyorsa bu o pilin atık hale geldiğini gösterir. Şarj edilebilen bir batarya 500 ile 1500 şarj döngüsüne eriştiyse bu o pilin kapasitesinin azaldığının veya atık bir pil hale geldiğinin bir göstergesi olabilir. Önceden daha kısa sürede şarj edilebilen batarya artık daha uzun sürelerde şarj oluyorsa ve çok ısınıyorsa bu da o pilin atık pile dönüştüğünü belirten durumlardan biridir.

Pil alanındaki teknoloji aslında her geçen gün daha da gelişmektedir. Pil Üreticileri özellikle çevreye daha az zarar verecek piller üretmek için çalışmaktadır. Ama buna rağmen piller atık hale geldiğinde çevreye büyük zarar veren cihazlardır. Üstelik atık bir pilin doğada tamamen yok olması yıllar sürmektedir. Özellikle toprağa bırakıldıklarında toprağı zehirleyen maddelerdir.

Hatta doğaya bıraktığımız pillerin bir süre sonra dış kapları delinir ve içeriklerinde bulunan kimyasal maddeler ve metaller çevreye yayılır. Heleki yer altı suları ile karışırsa bu kimyasal içerikli suları içmiş oluruz. Bu da sağlığımız açısından son derece tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle atık piller mutlaka ayrı yerlerde toplanmalı, doğaya rastgele bırakılmamalıdır.

Atık piller mutlaka diğer atıklardan ayrı yerde biriktirilmelidir. Özellikle evsel atıklarla karıştırılmamalıdır. Atık piller okullarda, hastanelerde, evlerde ve daha başka birçok toplama noktalarında bulunan atık pil kutusu veya bidonlarında toplanmalıdır. Atık piller toplanınca yetkili kuruluşlar tarafından kimyasal yapılarına göre şarjlı ve şarjsız olarak ayrılır.

Şarjlı pillerin içeriğinde nikel, kobalt gibi daha değerli metaller bulunmaktadır. Bu piller yurt dışındaki geri dönüşüm tesislerine gönderilirler. Şarj edilemeyen pillerde ise daha çok çinko- karbon, alkal-manganez gibi metaller bulunmaktadır. Bunların da ekonomik anlamda getirisi çok değildir. Bu nedenle de şarjsız piller çeşitli işlemler ile yok edilirler.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10