Türk Bilgin
Bakteri Nedir, Virüs Nedir, Bakteri ve Virüs Arasındaki Farklar Nelerdir? – Bakteri Nedir Virus Nedir Bakteri ve Virus Arasindaki Farklar Nelerdir

Bakteri Nedir, Virüs Nedir, Bakteri ve Virüs Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hastalığa sebep olan, iki mikroskobik canlıdan virüs ile bakteri arasındaki farkları kısaca şöyle özetleyebiliriz. Bakteri; tek hücreli prökaryot bir canlıdır. İnsanlar ve canlılar için zararlı ve hastalık yapıcı bakteriler olduğu gibi, yararlı bakteriler de mevcuttur. Virüs ya da viral ise canlılarda enfeksiyona neden olan zararlı mikroskobik taneciklerdir.

Virüsler de bir hücre formu yoktur. Yaşamak için bir konak hücreye ihtiyaç duyalar. Canlılarda hastalıklara neden olurlar. AIDS, grip ve kuduz gibi hastalıklar virüs nedeniyle oluşurlar. Bakterilere karşı antibiyotik ilaçlar etkilidir, fakat virüslerde işe yaramaz. Virüsler için önleyici tek çare ilgili virale karşı bağışıklık kazanmaktır. Bu da aşıyla olur.

Boyutları kıyasladığımızda, bakteriler virüslere göre daha büyüklerdir. Virüslere nazaran 100 kata daha büyük olabilirler. Bakteriler mikroskop ile gözlemlenebilirken virüsler elektron mikroskobuyla tespit edilir.  Aşağıdaki resimlerde bakterilerin ve virüslerin yapıları görülmektedir:

Bakteri Nedir, Virüs Nedir, Bakteri ve Virüs Arasındaki Farklar Nelerdir? – Bakteri Nedir Bakteri Nedir, Virüs Nedir, Bakteri ve Virüs Arasındaki Farklar Nelerdir? – Virus Nedir

Yukarıda görüldüğü gibi bakteriler tek hücrelerinde hücresel organellerin çoğunu bulundururlar. Virüsler de ise organel yoktur. Canlılık belirtisi de yoktur. Yalnız genetik bilgi taşırlar.

BAKTERİ VE VİRÜS ARASINDAKİ FARKLARI ÖZETLEYEN TABLO

Virüs Bakteri
Canlı Tipi Hücre formsuz

(acelular) canlı

Tek hücreli prökaryot canlı
Canlılığa etkisi Zararlı Zararlı ve yararlı tipleri

mevcuttur

Boyutlar 20 ila 300 nanometre 0.5 ila 5 mikrometre
Hastalıklar AIDS, grip, kuduz, rota, uçuk vb… kolera, frengi, şarbon,

cüzzam, verem, veba vb

Faydalar Aşılarda bağışıklık

artırıcı olarak kullanılabilir

Maya, azıt döngüsü,

ayrıştırıcı

Hücresel organeller Yoktur Vardır

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10