Türk Bilgin
Bebeklerde Beslenme ve Uyku Düzeni Nasıl Olmalı, Nasıl Sağlanır – Bebeklerde Beslenme ve Uyku Duzeni Nasil Olmali Nasil Saglanir

Bebeklerde Beslenme ve Uyku Düzeni Nasıl Olmalı, Nasıl Sağlanır

Beslenme ve uyuma: Bir bebeğin gün­deminin iki ana maddesi beslenme ve uyumadır. Bebek enerjisinin büyük bir kıs­mını büyümeye sarf ettiğinden, uyku hari­ci zamanının çoğunu beslenerek geçirir.

Beslenme düzeni Nasıl Olur, Nasıl Olmalı?

♦ İlk birkaç hafta boyun­ca bebek günde 6-10 kez beslenmek iste­yecektir. Mideleri, onları uzun süre tok tutacak kadar anne sütü ya da mamayı depolayamaz. Bu da onu, gece de dahil her iki üç saatte bir besleyeceğiniz anla­mına gelir. Bununla birlikte, bebekler arasında beslenme sıklığı ve miktar açı­sından muazzam farklar vardır.

♦ Bebeğinizin başlangıçta tam bir bes­lenme düzeni olmayabilir. İki beslenme arasında geçen süreyi kabaca tahmin edebilseniz bile, bebeğin düzeni değişken olacaktır. Büyüme faaliyetinin artış gösterdiği dönemlerde, beslenmeler bir iki gün daha da sıklaşacaktır.

♦ Kısa zamanda bebeğinizin açlık işa­retlerini öğreneceksiniz. Ağladığı, ağzını açtığı, emme hareketi yaptığı, yumruğunu ağzına götürdüğü, kıpır kıpır olduğu ve memenize yöneldiği zaman bilin ki acıkmıştır. Bebekler meme ucunu ya da bibe­ronu ağızlarından çıkarıp başlarını ters yöne çevirerek doyduklarını da bildirirler.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olur, Nasıl Olmalı ?

♦ Beslenmede olduğu gibi yeni doğan bebeklerin uyku düzeninin rayına oturması da zaman alır. İlk ayda genellikle 24 saat boyunca bir uyur, bir uyanırlar. Beslenme arasındaki uyku süreleri nispeten eşit sayılır.

♦ Ayrıca, yeni doğan bebekler geceyle gündüzü ayırt etmeyi bilmez. 24 saatlik ritim tutturmaları ve uyku ve uyanıklık düzenlerini oturtmaları zaman alır. Bebe­ğin sinir sistemi geliştikçe, uyku ve uya­nıklık evreleri de bir düzene kavuşur.

♦ Yeni doğan bebekler genellikle aralık­sız olarak 4,5 saatten fazla, gün boyu da aşağı yukarı 12 saatten fazla uyumazlar. Genelde beslenmelerine yetecek kadar süre uyanık kalırlar. Bir sonraki uykuya geçmeden önce 2 saat kadar uyanık olur­lar. Bebeğiniz iki haftalık olduğunda uyku ve uyanıklık sürelerinin uzadığını fark edersiniz. Bebekler üç aylık olduklarında uyku saatlerini geceye çekerler ki bu da anne babayı bir hayli rahatlatır.

Bebeğinizin Uyku Düzeni ve Sağlığı İçin Bunlara Dikkat!

♦ Bebeğinizi gece olsun, gündüz olsun, yatağına her zaman sırt üstü yatırın. Sırt üstü yatmak ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) riskini azaltan en güvenli pozisyondur. Aynı zamanda beşik ölümü de denilen ABÖS, bir yaşından küçük bebeklerin ani ve sebebi bilinmeyen ölümü için kullanılan bir terimdir.

♦ Araştırmalar yüzükoyun yatırılan bebeklerde ABÖS riskinin sırt üstü yatırılanlara nazaran çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Yan yatan bebeklerde de bu risk yük­sek çünkü yüzükoyun pozisyona geçmeleri mümkün. Amerikan Pediatri Akademi­si 1992 yılında bebeklerin sırt üstü yatırılmasını tavsiye ettiğinden beri ABD’deki ABÖS vakalarında belirgin bir düşüş oldu.

♦ Bu sırt üstü yatma kuralının tek istisnası yüzükoyun yatmalarını gerektiren sağlık sorunları olan bebekler. Eğer bebeğiniz bir doğum kusuruyla doğmuşsa, beslen­dikten sonra sık sık kusuyorsa ya da solunum, akciğer ve kalp sorunu varsa, dok­toruna onun için ideal uyuma pozisyonunun ne olabileceğini danışın.

♦ Bebeğinize bakan herkesin uyurken onu sırt üstü yatırması gerektiğini bildiğin­den emin olun. Buna büyükanne ve büyük babalar, doktorlar, bebek bakıcıları, ar­kadaşlar ve diğer herkes dahildir.

♦ Bazı bebekler başlarda sırt üstü yatırılmaktan pek hoşlanmazlar ama kısa süre­de alışırlar. Çoğu ana baba da bebek sırt üstü uyurken kustuğu takdirde boğulaca­ğından endişe eder ama doktorlar boğulma ve benzeri vakalarda herhangi bir artış saptamamıştır.

♦ Sırt üstü yatan bebeklerin bazılarının başının arkasında düzlük oluşabilir. Ço­ğunlukla bebek oturmayı öğrendikten sonra da geçer. Bebeğinizin beşikte yattığı yönü değiştirerek- birkaç gece başı beşiğin bir ucuna, sonra da öbür ucuna gele­cek şekilde yatırırsanız- bebeğin başının biçiminin bozulmamasını sağlayabilirsiniz. Böylece bebek her zaman başı aynı yere gelecek şekilde yatmamış olur.

ABÖS Riskini Azaltmak İçin Yapabileceğiniz Şeyler Arasında Şunlar da Var:

♦ Bebeğinizi anne sütüyle besleyin. Neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlik­te anne sütüyle beslenmek bebekleri ABÖS’den koruyabiliyor.

♦ Bebeğinize kimono ya da uyku tulumu giydirin. Böylece battaniye kullanmaktan ve battaniye nefes almasını engeller mi diye kaygılanmaktan kurtulmuş olursu­nuz.

♦ Yatak takımını dikkatli seçin. Sert bir şilte kullanın. Bebek başını sürttüğünde soluk almasını engelleyecek kalın ve kabarık dolgu maddesi olan şiltelerden kaçının. Aynı nedenle, beşiğin içinde yastık, yumuşak ve kaba tüylü oyuncaklar veya içinde dolgu maddesi olan hayvanlar bırakmayın.

♦ Sigara içmeyin ve bebeği evin içindeki dumana maruz bırakmayın. Anneleri ge­belik sırasında ve sonrasında sigara içen bebeklerin ABÖS’den ölme riski an­nesi sigara içmeyen bebeklerininkinin üç katıdır.

♦ Oda ısısını makul bir seviyede tutun. Eğer bebeğinizin boynu ve yüzü terliyorsa, odası ona çok sıcak gelmiş demektir.

Biyolojik Saatinin Gece Uykusuna Göre Ayar­lanmasını Sağlayabilirsiniz

Gece beslenmeleri ve bez değiştirme­leri sırasında onu uyandırıcılardan uzak tutun. Işıklar loş olsun, yavaş sesler çıkarın ve bebeğinizle konuşup oyna­mayın. Bu Gece uyumak içindir me­sajını pekiştirecektir.

♦ Yatma zamanıyla ilgili bir düzen oturtmak gerekir. Bu, şarkı söyleyerek, sessiz bir ortam yaratarak ve bebeği­nizi yatırmadan önce bir saat kitap okuyarak yapılabilir.

♦ Uykulu bir bebeği beslemek: Açlık sin­yalleri veren bebeğinizi beslemeye başla­dıktan sonra uykuya daldığını göreceği­niz zamanlar da olacak, hiç kuşkusuz. Uykulu bebeğinizi beslerken şunlara dik­kat edin:

♦ Bebeğinizin uyanık olduğu zamanlan gözleyip o zamanlarda beslemeye dikkat edin.

♦ Uyuyan bir bebek acıktığında kıpırda­nıp aranmaya ve huysuzlanmaya baş­lar. Eğer bebeğiniz üç saatten fazla uyuyorsa, bu sinyallere dikkat edin. Bebeğiniz kısmen uyanıksa, yavaşça uyandırıp yemeye teşvik edin.

♦ Parmaklarınızı bebeğin sırtında gez­direrek masaj yapın.

♦ Giysilerinin bir kısmını çıkarın. Bebe­ğinizin cildi ısı değişikliklerine karşı hassas olduğundan, hissedeceği se­rinlik beslenebileceği kadar süreyi uyanık geçirmesini sağlayacaktır.

♦ Parmaklarınızın ucuyla bebeğinizin dudakları etrafında daireler çizin. t Bebeğinizi oturma pozisyonuna geti­rin. Dik oturduğu zaman bebeğin gözleri genelde açılır.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10