Türk Bilgin
Bebeklerde Pişik Neden Olur, Nasıl Geçer, Pişiğe Ne İyi Gelir? – Bebeklerde Pisik Neden Olur Nasil Gecer Pisige Ne Iyi Gelir

Bebeklerde Pişik Neden Olur, Nasıl Geçer, Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bu sayfanın içeriğinde pişik neden olur, pişik nasıl geçer, pişiğe ne iyi gelir ve benzeri sorularınıza cevaplar bulabileceğiniz güzel bir makale hazırlardık. Bilgisiz kalmayın.

Pişik Neden Olur?

Bezini ne kadar sık değiştirirseniz değiştirin, poposunu ne kadar dikkatli temizlerse­niz temizleyin, bütün bebeklerin poposu zaman zaman kızarıp yara gibi olur. Pişiğe, kaka veya ıslak mendil, hazır bez ve çamaşır deterjanı gibi yeni bir ürünün tahrişi gibi birçok şey neden olabilir. Cildin hassas olması, bakteri veya mantar enfeksiyo­nu, vücuda sımsıkı yapışan bezlerin ve giysilerin sürtünmesi de pişiğe neden olabi­lir.

Pişik Nasıl Geçer?

Pişik genellikle kolayca tedavi edilir ve bir iki gün içinde düzelme görülür. Teda­vinin en önemli öğesi bebeğin cildini mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmaktır.

Her bez değiştirdiğinizde, o bölgeyi suyla iyice yıkayın. Pişiği varken sabunla yıka­mayın ve parfümlü ıslak bezlerle silmeyin. Bu ürünlerdeki alkol ve parfüm bebeğin cildini tahriş edip pişiği daha da azdırabilir.

Temiz bezi bağlamadan önce bebeğin poposunun havayla kuruması da önem­lidir. Eğer mümkünse:

♦ Bebeğinizin kısa sürelerle bezsiz kalmasına izin verin.

♦ Plastik külot ve vücuda sımsıkı yapışan bez kılıfları kullanmayın.

♦ Pişik geçene kadar daha büyük bezler kullanın.

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Ayrıca, bez bölgesinde ne zaman bir pembelik belirirse, Desitin ve A+D gibi rahatlatıcı merhemler kullanın. Pişik kremlerinin ve merhemlerinin çoğunun aktif maddesi çinko oksittir. Bu ürünler, bebeğin cildini korumak ve rahatlatmak için ge­nelde tahriş olmuş bölgeye günde birkaç kez ince bir tabaka halinde sürülür. Eğer pişik bir iki gün içinde iyileşme göstermezse, bebeğin doktoruna gösterin.

Bebeğin cildinde talk pudrası veya mısır nişastası tozu kullanmayın. Bebek talk pudrasını ciğerlerine çekebilir ki bu da ciğerlerini fena halde tahriş eder. Mısır nişas­tası tozu da bakteri enfeksiyonlarını tetikleyebilir.

Pişiği önlemek için süper emici hazır bezlerden uzak durun çünkü bu bezler daha seyrek değiştirilir. Eğer kumaş bez kullanıyorsanız, iyice yıkanmış ve durulan­mış olmalarına dikkat edin. Kan dolaşımını artırmak için elastik bağcıklı olanları değil de çıtçıtlı plastik külotları tercih edin. Ayrıca, kumaş bezleri emici astarlarla birlikte kullanmayı deneyin.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10