Beyazdan Neden Uzak Durulmalı Tuz Şeker Un

Beyazdan Neden Uzak Durulmalı Tuz Şeker Un

Beyazdan Neden Uzak Durulmalı (Tuz, şeker, Un) 

Sağlık için bazen bazı besinlerden uzak durmak gerekir. Bunlardan un, tuz, şeker sağlık için risk teşkil eden besinlerdir. Özellikle şeker ve fazla tuz kesinlikle uzak durulması gereken ya da oldukça dikkatli yenilmesi gerekenler besinlerdir. Şeker, tansiyon, kalp damar hastalığına sahip bireyler sağlıklı bireylerden çok daha fazla dikkat etmeli var olan durumunu en azından koruyabilme seviyesinde tutmaya çalışmalıdır. Sağlık da hastalık da çoğu zaman besinler yoluyla gelişir. Kontrol ve denge hayatın her alanında olduğu gibi beslenmede ve sağlıkta da önemlidir.

Tuzun Zararları Nelerdir?

Tuz, eğer tuzu kullanmaya engel bir hastalık yoksa belli bir miktarda gereklidir. Çünkü iyot büyük miktarda tuz yoluyla karşılanmaktadır. İyot genel sağlığı korumada özellikle de tiroit bezinin fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için gerekli bir hormondur. Bu yüzden gereksiz ve bilinçsiz tuz kısıtlaması doğru değildir ve tavsiye edilmez. Yüksek tansiyon en çok bilinen zararıdır. Damar sertliği, Göz hastalıkları, Kardiyovaküler hastalıklara olan olumsuz etkileri tuzun zararlarındandır. Hazır ve paketli gıdalar çok fazla tuz içerir.

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şeker en başta şeker hastalığına sebep olmakta ve var olan şeker hastalığının seyrini ilerletmektedir. Çok fazla kullanılan şeker diş kayıplarına, obezite ye, beslenme bozukluklarına, çocuklarda fazla enerjiye, zihinsel sorunlara sebep olabilmektedir. Otizm gibi daha ciddi hastalıkları da tetiklediği ya da ilerlettiği de bilinmektedir. Ayrıca çocuklarda dikkat eksiklikleri, motivasyon bozukluklarına ve gelişim geriliğine sebep olmaktadır. Şeker ihtiyacını meyve gibi daha doğal yollardan karşılamak genel sağlığı korumada çok daha akıllıca olacaktır.

Unun Zararları Nelerdir?

Karbonhidratın zararları artık herkes tarafından bilinmektedir. Bilimsel araştırmalarda tezlere birçok alana konu olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Obeziteden kalp damar hastalıklarına, mide bağırsak gibi sindirim problemlerine sebep olmaktadır. Un çöl yak hastaları için de yasaklı besinlerdendir. Karbonhidrat otoimmün hastalıkları tetikler veya seyrini olumsuz etkiler. Besinlerin olumsuz etkilerinden kurtulmak için yemek tek çözüm gibi görünse de bu her zaman çok mümkün olmamaktadır. Ama, çok sık yememek, ölçülü tüketmek zararlarını tolore edebilmektedir. Rutin beslenme planında her zaman olmaması genel sağlık açısından bireyin yararına olacaktır.

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir