Türk Bilgin
Bingöl Gezilecek Yerler Bingöl’ün Neyi Meşhur Bingöl Tanıtım – Bingol Gezilecek Yerler Bingolun Neyi Meshur Bingol Tanitim

Bingöl Gezilecek Yerler Bingöl’ün Neyi Meşhur Bingöl Tanıtım

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Bingöl ilimizi sizler için inceledik. Bu yazı dizimizde sizlere Bingöl gezilecek yerler ve Bingöl’ün neyi meşhur hususunda bilgi vermek istiyoruz. Tatilinizi Bingöl ilimizde geçirecekseniz bu yazı dizimize göz atmanızda fayda var.

Bingöl’ün Neyi Meşhur

Kös Kaplıcaları

Bingöl Gezilecek Yerler Bingöl’ün Neyi Meşhur Bingöl Tanıtım – bingol Kos Kaplicalari

Karlıova karayolunun 20. kilometresinde yer alan kaplıcalara ulaşım yaz ve kış aylarında rahatlıkla sağlanabilmektedir. Yapılan araştırmalar, kaplıca suyunun içildiğinde, mide motolitesini artırdığını, maden suyu olarak içilebileceği, romatizma ve kadın hastalıklarına iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Buzul Göller

Bingöl Gezilecek Yerler Bingöl’ün Neyi Meşhur Bingöl Tanıtım – bingol Buzul Goller
Türkiye de buzul gölleri 4. Jeolojik zamanda oluşmuştur. Buzul gölleri matematiksel konumdan ötürü sınırlı sayıdadır. Bingöl ilimizde de buzul göl bulunmaktadır. Eğer Bingöl ilini ziyaret edeceksiniz dünya harikası bu gölleri de görmenizi tavsiye ederiz.

Kığı Kalesi

Bingöl Gezilecek Yerler Bingöl’ün Neyi Meşhur Bingöl Tanıtım – bingol kigi kalesi

Bingöl, Kığı ilçesinin güneydoğusunda yer alan Kığı Kalesi kayalıklar üzerinde, Peri Suyu’na bakan yamaçlarda kurulmuştur. Kalenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Roma döneminde, Bitlis’e akınlar düzenleyen Araplardan Ebu Zübeyde’nin komutanlarından Halit Bin Velit burasını Romalılardan almıştır. Büyük olasılıkla, stratejik yönden önemi olan bu kalenin Urartular zamanında yapıldığı, sonraki dönemlerde de büyük değişikliğe uğradığı sanılmaktadır.

Yüzen Ada

Bingöl Gezilecek Yerler Bingöl’ün Neyi Meşhur Bingöl Tanıtım – Bingol Gezilecek Yerler Bingolun Neyi Meshur Bingol Tanitim
Bingöl ilinin Solhan ilçesine bağlı Hanzarşah Köyü Aksakal Göl mezrasında hareket eden üç ada vardır. Yüzen ada o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiştir. Söz konusu ada, şimdiye kadar görülmemiş bir tabiat olayına sahiptir. Bingöl-Solhan karayolunda 4,5 km uzaklıktadır. Yolu stabilize olup, 1,5 kilometredir. Yolun asfaltlanması ve gölün ıslahı halinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini artıracaktır. Bingöl’ün turizmi doğa güzelliklerine dayanır. Yüzen ada da tamamen doğaldır. Göl’ün üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan krater göl konumundadır.

Göl’ün şimdiki alanı 300 metre karenin üzerindedir. Islahı halinde 500 m²’den fazla olur. Gölün derinliği 50 metreden fazla olduğu sanılmaktadır. Göle devamlı akıntı olduğu tespit edilmiştir. Gölün altından ve kemerlerinden giren su, gölün alt tarafından, gölden daha aşağıdan dereyi beslemektedir. Ufak ufak kaynaklar bu görüşü teyit etmektedir. Yaz ve kış aylarında su seviyesi aynı kalmaktadır. Su tatlı ve berrak olup, herhangi bir madensel tuz ihtiva etmemektedir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10