Türk Bilgin
BJT, FET Nedir, Arasındaki Farklar Nelerdir? – BJT FET Nedir Arasindaki Farklar Nelerdir

BJT, FET Nedir, Arasındaki Farklar Nelerdir?

En yaygın kullanılan iki transistör çeşidinden BJT ve FET arasındaki farkları kısaca özetleyelim. Önce ortak noktasından bahsedelim:  Hem Bipolar Junction Transistor (BJT)  ya da Türkçesiyle Çift kutuplu Bileşim yüzeyli transistör hem de Field Effect Transistor (FET)  yani Alan Etkili Transistör P ve N birşeliminden oluşan yarı iletken anahtarlama elemanıdır.

BJT ile FET arasındaki farklar:

  1. Sembolleri ve Yapısı:

BJT’ler İki P-N birleşim yüzeyine sahiptir. Yani p-n-p ya da n-p-n olabiliyorken, FET’ler bir birleşim yüzeyine sahiptir ve n-kanal ya da  p-kanal adı alırlar.

  1. Uç İsimeri:

BJT uçları collector,  base ve emitter ismini alır.  Base kontrol ucudur.  Collector ve emitter arasına anahtarlanacak eleman bağlanır. FET uçları ise drain, source ve gate adını alır.  Gate kontrol ucudur. Drain ve source arasına ise anahtarlama yapılacak eleman bağlanır.

  1. İletim Şartları:

Bir BJT,  akım kontrollü bir elemandır.  Beyz ucuna uygulanacak ufak bir akım kolektor ve emiter arasındaki bağlantıyı kısa devre eder. Beyz ucunda akım oluşabilmesi için beyz ucuna eşik geriliminden bir miktar fazla gerilim uygulanmalıdır.  BJT boşta iken kesim durumundadır. C ile E arasından akım akmaz.

FET gerilim kontrollü bir elemandır.  Gate ucuna uygulanan gerilimin miktarı drain ile source arasındaki direnç değerini değiştirir. Bir başka deyişle gate ucundaki gerilim drain soruce arasındaki iletkenliği azaltıp artırır.  FET boşta iken yani G ucuna gerilim uygulanmamışken iletim durumundadır. D ile S arasından akım akabilir.

  1. Avantajar:

FET’lerin BJT’lere göre bazı avantajları vardır. Örneğin giriş empedansları yüksektir. Gürültüsü azdır, yüksek frekanslarda daha kararlı çalışırlar. Sıcaklık değişimlerine göre daha dirençlidir. Boyutlar daha ufak olabilir. Gürültü bağışıklığı iyidir. Dezavantaj olarak ise dar band genişliği ve fiziksel olarak hassas olmalaları gösterilebilir.

BJT FET
Açılımı Bipolar

Junction

Field Effect
Kontrol

Yöntemi

Akım Gerilim
Uçları C/B/E D/G/S
Boştaki

Durum

Kesim İletim
Giriş

Empedansı

Düşük Yüksek
Çıkış

Empedansı

Yüksek Düşük
Çalışma

Gürültüsü

Yüksek Düşük
Tipleri PNP / NPN N kanal / P Kanal
Sıcaklık

karakteristiği

Değişken Sabit

 

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10