Türk Bilgin
Bodrum Hakkında Kısaca Bilgi Bodrum Nerededir? Bodrumun Neyi Meşhurdur? – Bodrum Hakkinda Kisaca Bilgi Bodrum Nerededir Bodrumun Neyi Meshurdur

Bodrum Hakkında Kısaca Bilgi Bodrum Nerededir? Bodrumun Neyi Meşhurdur?

Muğla ilimize bağlı bir ilçe olan Bodrum, son senelerde ülkemizin en önemli tatil ve eğlence merkezi haline gelmiştir. Yarım adanın ilçe merkezinde, Turgutreis’te ve Yalıkavak’ta olmak üzere üç tane marinası vardır. Ayrıca büyük gemilerin yanaşabileceği büyük bir rıhtım da son senelerde tamamlanmıştır. İlçe, uluslar arası havaalanına 35 km mesafededir.

Bodrum Hakkında Bilgi

MÖ 484 yılında Halikarnassos’ta doğan ve tarihin babası sayılan Herodotos’a göre Bodrum ilk olarak Dorlar tarafından kurulmuştur. Halikarnosos isminin Megaralılar tarafından verildiği kabul edilir. Şehir en parlak yıllarını MÖ 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olduktan sonra yaşamıştır. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri sayılan Mausoleum bu dönemde inşa edilmiştir. Mausoleum’un mermer süslemeleri ve heykelleri Londra British Museum’da sergilenmektedir. Bizans ve Türk beyliklerinin egemenliğinde geçen dönemlerin ardından Bodrum, 1522 yılında Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına eklenmiştir.

Bodrum Kalesi (1406 – 1523)

Kuzey yönünden karaya bağlı olan kalenin diğer üç yanı denizle çevrilidir. Fransız, İngiliz, İtalyan, Alman ve Yılanlı isimleriyle adlandırılan beş kulesi vardır. Şövalyeler deniz tarafından saldırıya önem vermediklerinden kara surlarını daha kuvvetli düşünmüşlerdir. İç kaleye yedi kapıdan geçilerek girilir.

Kalenin duvarlarında 249 arma vardır. Ayrıca 16 arma da bahçede sergilenmektedir. Bodrum kalesi, dünyanın en önemli sualtı arkeolojisi müzelerinden biri olarak sayılmaktadır.

Bodrum’da Gezilecek En Güzel Yerler

  • Bodrum Kalesi
  • Mausoleum (Mozole)
  • Antik Tiyatro
  • Myndos Kapısı (Mindos)
  • Gümüşlük
  • Torba
  • Yalıkavak
  • Ortakent
  • Turgutreis

Mausoleum (Mozole) M.Ö  4. Yüzyıl

Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri sayılan Mausoleum’un inşaatına Karya Satrabı Mausolos tarafından başlanmış, ancak inşaat onun ölümünden sonra kız kardeşi ve eşi Artemisia tarafından tamamlanmış. Artemisia aynı zamanda dünyanın ilk kadın amiralidir. Mozole, 36 sütunun süslediği, 46 m. Yüksekliğinde, tepesinde zafer arabası bulunan bir piramittir. Ne yazık ki MS. 23. Yüzyılda yıkılan piramidin taşları Bodrum Kalesi’nin inşaatında kullanılmış.  Mozoleden kalan parçaların önemli bir kısmı Londra British Museum’da segilenmektedir.

Antik Tiyatro

13.000 kişilik seyirci kapasitesi olan tiyatro Helenistik dönemden kalmıştır. Sahne, orkestra ve oturma yerleri üç ana bölümünü oluşturur. Oturma yerlerinin bazılarının üzerinde Tiyatroya maddi destek sağlayan insanların isimleri yazılır.

Myndos Kapısı (Mindos)

Halikarnasos’un iki giriş kapısından biri olan Myndos Kapısı, Gümbet yolu üzerindedir. Günümüze sadece duvar kalıntıları ulaşmıştır. Tarihte Büyük İskender’in şehre bu kapıdan girdiği ve mausoleum hariç her yeri yakıp yıktığı yazılıdır.

Gecelemek İçin

Ortakent Müskebi Tatil Köyü’nde geçirebileceğiniz en güzel tatillerden birini yaşayın.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10