Türk Bilgin
Cariye Nedir, Ne Demek, Cariyeler Nasıl Seçilir? – Cariye Nedir Ne Demek Cariyeler Nasil Secilir

Cariye Nedir, Ne Demek, Cariyeler Nasıl Seçilir?

Osmanlı’da harem bölümünde padişahın hizmetine sunulmuş olan ve cariye denilen bu kadınlar ne iş yaparlar, cariyeler nasıl ve nereden seçilirler. Cariyeler hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Cariye Nedir?

Haremde yer alan cariyeler yeteneklerine göre eğitilerek vazifelendirilir. Peki cariyeler saraya ve hareme nasıl girer? öncelikle savaşılan gayrimüslimlerden, esir alınanlar arasından seçilerek saraya getirilir. Bunun dışında Kafkas ağırlıklı olmak üzere satın alınarak cariye getirildiği de olur. Bazı durumlarda ise devlet görevlileri ya da başka devletlerden hareme hediye olarak cariye gönderilir.

Saraya ilk gelenlere acemiler denir. Belirli bir eğitimden geçmeden herhangi bir vazife ile vazifelendirilmezler acemilik sonrasında ise cariye olurlar. Genelde eğitimlerinin dışında padişahın ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışırlar. Cariyeler arasında başarılı olanlar ise kalfa denilen bir üst dereceye çıkarlar. Kalfaların arasından başarılı olanlar da, gedikli cariye statüsüne yükseltilir. Bu cariyeler arasından sadece bir kaçı padişaha eş olup, karı koca ilişkisi yaşama şansı bulmuştur.

Geriye kalan yüzlercesi ise, aldıkları eğitime uygun vazifeler ile görevlendirilir. Bunun yanı sıra Enderun Mektebinden eğitimini tamamlamış uygun bir eş adayı ile evlendirilir. Bu sayede saray terbiyesi almış bir aile olarak, hem devlete sağlam hizmete eder. Hem de evlilik sonrası gittikleri bölgelerdeki insanlara örnek olurlar. Harem çalışanları aldıkları eğitimin yanı sıra, sarayda yaptıkları hizmetler karşılığından gündelik alarak kazanç sağlamaktadırlar.

Haremde bulunan kadınların padişahın özel zevki için yer aldığı fikri ise asılsız bir komediden ibarettir. Bugün Cumhurbaşkanı veya Başbakanlık binasında çalışan kadınlar ile devletin başındakiler arasında karı koca ilişkisinin bulunduğunu iddia etmek ne kadar iğrenç, komik ve uçuk ise aynı durum harem ile padişah arasında da geçerlidir.

Sarayda yer alan kadınlar genelde bekardır ve devlet tarafından evlendirilmedikleri müddetçe fiilen evlenme imkanları da yoktur. Aynı zamanda padişahın harem kadınlarına karşı karı koca ilişkisi ile yaklaşımını, ne dini inanç, ne kültür yapısı ne de devletin bürokrasisi zaten kabul etmeyecektir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10