Çevremizdeki Alışveriş merkezleri ve Parklar İnsanları Nasıl Etkiler

Çevremizdeki Alışveriş merkezleri ve Parklar İnsanları Nasıl Etkiler

İnsanların yaşam alanları konusunda hiç kuşkusuz alışveriş merkezlerinin ve parkların sosyal hayatına etkisi inanılmazdır. Bu yazımızda sizlere çevremizde bulunan alışveriş merkezlerinin ve parkların insanları olumlu veya olumsuz olarak nasıl etkilediğini belirteceğiz.

Çevremizdeki Bulunan Alışveriş Merkezleri İnsanları Nasıl Etkiler?

Sosyal hayatın gerekleri bakımından özellikle büyükşehirlerde alışveriş merkezleri olmassa olmazlardandır. Öyleki, bugün örnek vermek gerekirse İstanbul’da bir dairenin veya evin alışveriş merkezine yakın olması durumunda daire fiyatlarında ciddi farklar olabiliyor. Çünkü günümüzde anne baba çalıştığı için sosyal hayatımız ve çocuklarımız için alışveriş merkezleri çok önemli beton yığınına dönmüş olan ve iş gereği mecburen katlanmak zorunda olduğumuz trafik, ses ve gürültü kirliği, hava kirliliği ve en önemlisi zaman!

Hergün işe gidiyoruz, eve geliyoruz bütün gün günün yorgunluğunu atacak bir yeşil alanımız bile yok ki, özellikle İstanbul gibi metropol bir şehirde maalesef bütün insanlar betonların içine sıkışmış bir durumda. Adeta imdat diye bağırıyor. Bir alışveriş merkezine yakın olmak ebeveyn ve çocuk için çok iyi bir şeydir. Neden mi? anne ve babalar boğucu bir iş gününden sonra çocuklarını da alıp oyun gruplarının, parklarının ve çeşitli eğlence merkezlerinin olduğu bir alışveriş merkezine gidip 2-3 saat bile olsa orada farklı şeyler yapmaları kafalarının boşalmasını sağlayacağından diğer günün sabahına kafa yapısı olarak daha zinde kalkmış oluruz. Mesela diyelim ki alışveriştesiniz.

Çarşının göbeğinde bulunan mağazalara ulaşabilmek için arabanızla gitmeye kalkarsanız, hem park sorunu hem de trafik sorunu çekmek zorunda kalabilirsiniz ve her biri birbirinden uzak olan bu mağazaları gezmek istediğinizde oluşabilecek yorgunluğu siz düşünün? zaten bütün gün işte yorulup geliyorsunuz bir de alışveriş yaparken yorulduğunuz da ertesi güne sizce nasıl başlarsınız.

Alışveriş Merkezine yakın bir yerde hele ki, yürüme mesafesinde ikamet ediyorsanız hem trafikten hem park sorunundan hem de birbirine uzak olan mağazaları yürüyerek gezme derdinden kurtuluyorsunuz. Günümüzde alışveriş merkezlerinin içinde bütün mağazalar bulunmaktadır. Genelde yan yana olan mağazaları kolayca gezip dilediğini ürünü satın alabilirsiniz. Siz alışveriş yaparken eşiniz ise çocuklarınızı oyun parkına götürerek onlarında eğlenmelerini sağlayabilir. Günün ise bütün işleriniz bittiğinde bir cafede oturup kahvenin tadına bakabilirsiniz. Eve döndüğünüzde kafanızı dağıtmış, zihinsel yorgunluğunuzu azaltmış olursunuz.

Yorum Yap