Türk Bilgin
Çıban Nedir? Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir? – Ciban Nedir Neden Cikar Nasil Gecer Nasil Tedavi Edilir

Çıban Nedir? Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

Çıban bir kıl kökü veya yağ bezi ile başlayan cilt enfeksiyonudur. İlk önce deri altında yumuşak dokuda enfeksiyon başlar ve o bölge kızarır. Daha sonra kızarıklık iyice gelişir ve 4 ile 8 gün arasında beyaz bir yumak haline gelir. Bu enfeksiyona neden olan bakteri Staphylococcus aureus bakterisidir. Elle dokunulduğunda sert bir his versede aslında içi iltihapla dolmuş yumuşak dokudur. Yumuşak dokuda biriken irin o dokuyu sertleştirir. Çevresindeki sinirlere baskı yaptıkça etrafını irinle doldurmaya başlar.

Çıbana en sık rastlanan yerler yüz, boyun, koltuk altı, omuz ve kalçadır. Eğer göz kapağında oluşursa arpacık olarak adlandırılır. Bir bölgede birden fazla çıban görülebilir ve kızıl çıban yada kanlı çıban adı verilir.

Çıban neden olur ?

Çoğu çıban, staphlococcus aureus bakterisinin vücuda girip çoğalmaya başlaması ile oluşur. Hassas cilde sahip kişilerde görülme oranı daha yüksektir. Kıl köklerinden giriş yapan bakteri, yağ bezesine bulaşmaya çalışır. Eğer vücut bağışıklığı düşükse ulaşıp o bölgede koloni oluşturmaya başlar. Zamanla yangısal tepkinin oluştuğu bölgenin damarlarında akyuvar birikimi oluşur. Akyuvar ve bakterilerin fagositi (savaşması) sonucu akyuvarlar ve bakteriler ölür. Dokuda bakteri ve akyuvar kalıntıları birikir. Daha sonra bu bölgede kesecik oluşturup sızıntı yapmaya başlar. Müdahale edilmedikçe birikim artarak devam eder. Keseciğe sığmayan atıklar sızıntı yapmaya başlar. Bu sızıntı birikerek derinin üst tabakasında görünür hale gelir.

Çıban nasıl geçer ?

Çoğu basit çıban evde tedavi edilebilir. Ancak erken tanı tedavi için anahtar niteliktedir. Aynı zamanda her ne şekilde olursa olsun mutlaka doktora başvurulmalıdır. Erken tanısı yapılan ufak çaptaki çıbanlar ise bazı metodlarla evde tedavi edilebilir. Erken tedavi edilen çıbanlar komplikasyonların ilerlemesini önleyecektir. Çoğu çıbana karşı ilk uygulanabilecek yöntem ise ısı tedavisi olarak bilinir. Isı uygulaması bölgedeki dolaşımı arttırır, antikorları ve beyaz kan hücrelerini enfeksiyon bölgesine getirerek vücudun enfeksiyonla daha iyi mücadele etmesini sağlar. Çıbanı kesinlikle bir patlatmamak, içini boşaltmamak gerekir. Bu genellikle enfeksiyonun kötüleşmesine ve başka bölgelere yayılmasına neden olabilir. Isı tedavisi bölgeye sıcak su ve sabun uygulaması yaparak içinin boşaltılmasıdır.

Ancak bu uygulama küçük ve ilerlememiş çıbanlar için geçerlidir. Bu yöntem yapılırken içeride irinin kalmaması önem teşkil ettiğinden doktor kontrolünde uygulamak daha avantajlıdır. Cerrahi müdahalelerde ise drenajla bölgedeki irin temizlenir. Cerrahi müdahaleden önce yaranın üzeri gazlı bez ile örtülür. Başlangıçta antiseptik solüsyon ile temizlenilir, daha sonra ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer çıbanın oluşumu erken dönemde farkedilirse çıbanın oluşumu bu şekilde önlenilir ve antibiyotik yardımıyla yayılması, büyümesini durdurulabilir. Şeker hastaları ve hassas cilde sahip kişilerde tedavi daha zor bir hal alabilir. Şeker hastalarında meydana gelen çıban yarası geç kapanacağından tedavisi daha zor hale gelecektir. O nedenle doktor denetimindeki cerrahi müdahale en iyi tedavi yöntemidir.

Çıbana ne iyi gelir ?

Çıbanı cerrahi yollarla tedavi edebileceğiniz gibi bazı doğal yöntemlerlede tedavi edebilirsiniz. Cerrahi yöntem genellikle antibiyotikle yapılır ancak antibiyotiğe yani kimyasala başvurmak herkesin tercih ettiği bir durum değildir. Bu yüzden evde doğal yöntemlerle çıban tedavisine ilişkin bazı yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Isı kompresi

Çıbanın olduğu bölgeye kaynar su ile yıkanmış bezi koyabilirsiniz. Temiz bir bezi kaynar suya daldırıp daha sonra çıbanın olduğu bölgeye bırakın. Daha iyi sonuçlar için suya tuz da eklenebilir. Çabuk sonuç almak için bu yöntemi aralıklarla günde 5-6 defa tekrarlayabilirsiniz.

Zerdeçal ile tedavi

Zerdeçal doğal bir kan temizleyicidir. Çıban tedavisinde yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir bardak ılık süt veya suda, bir kaşık zerdeçal karıştırın. Bu bitki karışımını günde üç kez için. Aynı zamanda zerdeçalı taze zencefil ile kullanabilirsiniz. Zencefil ve zerdeçalı doğal bir macun haline getirip doğrudan çıbana uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı ile tedavi

Çay ağacı yağı, her türlü cilt probleminin iyileşmesinde tercih edilen antiseptiklerden biridir. Çıbanı iyileştirmek için doğrudan çıbana bir damla çay ağacı yağı uygulayın.

Not: Çay ağacı yağını içmeyin.

Hintyağı ile tedavi

Hintyağı, çıban tedavisinde antiseptik olarak kabul edilir. Bir pamuklu top üzerine hint yağı damlatın. Pamuk topunu çıban üzerine doğrudan koyun. Bu işlem çıban içindeki zehri çıkaracaktır.

Süt ile tedavi

Süt, çıban tedavisinde bilinen eskibir yöntemdir. Bir fincan sütü ısıtıp içine üç çay kaşığı tuz ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra karışımı koyu hale getirmek için, birazun ekleyin. Karışımı çıbanlı bölgeye doğrudan uygulayın. Hızlı sonuçlar almak için, işlemi bir günde birkaç kez tekrarlayın.

Süt kremi de çıbanı iyileştirmek için kullanılabilir. Bir çay kaşığı süt kremasına sirke ve zerdeçal tozu ekleyin ve karışımı çıbana doğrudan uygulayın.Çıban Nedir? Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir? – so%C4%9Fan

Soğan ile tedavi

Soğan, çıban tedavisinde etkili antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Kalın bir dilim soğanı çıbanın üzerine doğrudan koymanız gerekiyor. Soğanı bir bezle sarın ve soğanın etkisinin derinin içine erişmesini sağlayın. Süreç günde 3-4 defa uygulanırsa, çıbanın içindeki mikropları öldürür ve sızıntıyı engeller.Çıban Nedir? Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir? – yumurta

Yumurta ile tedavi

Yumurta beyazı çıbanı iyileştirmek için kullanılabilir. Yumurtayı kaynatıp kabuğunu soyun. Yumurtanın beyazını ıslatın ve doğrudan çıbanın üzerine uygulayın. Üzerini temiz bir bezle örtüp deriye işlemesini sağlayın.

Mısır unu ile tedavi

Mısır unu doğal bir emicidir ve çıban tedavisinde çok etkilidir. Yarım su bardağı suyu kaynatın ve üzerine biraz mısır unu koyup kalın bir macun yapın. Macunu doğrudan çıbanın üzerine koyup  temiz bir bezle örtün. İrin boşaltılıncaya kadar, işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

Kimyon tohumu ile tedavi

Kimyon tohumlarını ezin ve su ile macun kıvamına getirin. Doğrudan çıbanlı bölgeye uygulayın. Etkili sonuçları farkedeceksiniz.

Maydanoz yaprakları ile tedavi

Bikaç tutam maydanoz yapraklarını suda kaynatın. Kaynattıktan sonra, yaprakları ince temiz bir bezle sarın. Çıbanlı bölgeye bandaj olarak kullanın. Bu bandaj, enfeksiyonu yok edecek, çıbanın içindeki irini çıkaracaktır.

Siyah Tohum (Kalonji) ile tedavi

Siyah tohum, cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olan tıbbi özelliklere sahiptir. Siyah toğumu öğüterek su ile macun haline getirin ve macunu doğrudan çıbanlı bölgeye uygulayın.
Siyah tohum yağı da çıbanı kurutmak için etkilidir.

Hint Leylağı (Neem) ile tedavi

Leylak, anti-bakteriyel ve anti-mikrobik özellikleri ile bilinir. Çıban tedavisinde ve ağrı kesici olarak etkilidir. Bir avuç bitki yaprağını ezin. Karışımı doğrudan çıbanlı bölgeye uygulayın.

Sarımsak ile tedavi

Sarımsak da çıban tedavisinde kullanılır. Taze sarımsak yapraklarını macun haline getirin.  Çıban bölgesine direk uygulayın.

Hint Cevizi (Muskat) ile tedavi

Ceviz-i Bevva olarak da bilinen hint cevizi bir çok hastalık için kullanılan bir bitkidir. Vücudun kan dolaşımını hızlandırmasıyla tanınır. Yarım tatlı kaşığı hint cevizi tozunu bir su bardağı süt veya suyla karıştırın. Çıbanın bakteriyel enfeksiyonunu önlemek için karışımı için.

Ekinezya, Rüzgar Çiçeği,  Avustralya çiviti ve Kök Çayı bitkileri ile tedavi

İki parça Avustralya çiviti ve bir parça ekinezyaya, çay kökü ve rüzgar çiçeği ekleyerek çayı hazırlayın. Hızlı iyileşme için günde üç kez çayı için

Çay doğrudan çıbanlı bölgeye de uygulanabilir.

Okaliptüs yağı ve  ile tedavi

3 damla ökaliptus yağı ve 25 gram toz kaygan karaağaç ile karışımı hazırlayın. Kalın bir macun yapmak için kaynar su ilave edin. Çıban üzerine doğrudan uygulayın. İrin boşaltılıncaya kadar işlemi birçok kez tekrarlayın.

Çıban için antibiyotik tedavisi

Çıban tedavisinde piyasada birçok antibiyotik bulunmaktadır. Ancak alınacak antibiyotiklerin denetli ve sağlık bakanlığı onaylı olmasına özen göstermekte fayda var. Her ilaç sonuç vermeyebilir. Piyasada bilinen bazı ilaçlar;Çıban Nedir? Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir? – Neosporin

Neosporin

Çıban kaynağına ve çevresine doğrudan Neosporin uygulayın. Bu, çıbanın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Daha iyi sonuç almak için işlemi birkaç gün tekrarlayın.

Iththammol Merhem

Zehirli sarmaşık, böcek ısırığı, parçalanma ve çıban tedavisi gibi birçok sorunu iyileştirdiği bilinir.

Çıbanın önlenmesi için alınacak bazı tedbirler;

♦ Bakterilerin deriye bulaşmasını önlemek için ellerinizi yıkayın.

♦ Uygulamalarda hijyenik olun.

♦ Banyo için antibakteriyel sabun kullanın.

♦ Havlu, kıyafet vb. Kirleri temiz tutun.

♦ Hiçbir zaman kaşıyıp sıkmayın; aksi takdirde ağrıya neden olabilir ve enfeksiyon yayılabilir.

♦ Yağ ve şeker içeriği fazla olan, beyaz ekmek, çikolata, kek, hamur işleri vb. Besinleri tüketmeyi olabildiğince en aza indirin.

♦ Kafein ürünleri çıbanın durumunu kötüleştirebilir. Yani, onlardan kaçının.

♦ Diyetinize vitamin A, C ve E içeren zengin besinler ekleyin.

Not: Yukarıda çıbanı önleyebileceğiniz farklı farklı yöntemler belirttik. Ancak unutulmaması gereken şey, kesinlikle çıban çıkması ve ilerlemesi durumunda doktora gözükmek en iyi yoldur. İnsanların bazı bitkilere veya ilaçlara hassasiyetinin olduğu durumlar gözlemlenebiliyor. Doktor kontrolünde tedavi en iyi yöntemdir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10