Türk Bilgin
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Düzelir mi

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Düzelir mi?

Çocuklarda dikkat eksikliği düzelir mi; Çocuk ve gençlerimizin akademik hayatını gölgeleyen ve anne-babalarda çocuklarının geleceğiyle ilgili büyük kaygılara sebep olan “dikkat eksikliği” çözümü olan bir problemdir. Kimi zaman kendiliğinden kimi zaman ise tedavi ile düzelir.

Önemli olan bunun ne düzeyde sorun olduğu ve çocuklarımızın derslerini ne kadar etkilediğidir. Derslerinde çok problem olmuyor ve dersin başında makul sürelerle oturuyorsa çok fazla müdahale etmiyoruz. Ancak dersin başında 5 dakikadan çok oturamıyor, çabuk sıkılıyor, sınavlarda basit hatalar yapıyorsa o zaman müdahale  etmek gerekebiliyor. Dikkat eksikliği ile ilgili ailelerin en büyük yanılgıları “Benim çocuğum dersin başıgda oturamıyor ama televizyonun, bilgisayarın başından kalkmadan saatlerce zaman geçiriyor eğer dikkat eksikliği olsa bu kadar uzun zaman oturamaz” diye düşünmeleri. Gerçekten dersin başında 5 dakika oturamayan çocuklar sevdikleri bir konuda uzun saatler geçirip konsantrasyonlarını koruyabiliyorlar. Sevdikleri derslere daha uzun süre çalışabiliyor, daha doğrusu sevdikleri etkinliklere daha uzun zaman odaklanabiliyorlar.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Düzelir mi?

İkinci önemli konu ise “Benim çocuğumun zekâ seviyesi yüksek o zaman dikkat eksikliği olamaz düşüncesidir. Zekâ seviyesi yüksek çocukların daha da çok dikkatleri dağılıp aileleri yanıltabilmektedir.

Bir diğer yanıltıcı konu sınıfta sakin ve sessiz oturabildikleri zaman dersten kopsalar da öğretmenlerin bu durumu fark etmeyip onların dikkat eksikliği olmadığını iddia etmeleridir.

Aynı öğretmenler sınavlardaki basit hatalara anlam veremese de dikkat eksikliğine ihtimal vermekte zorlanmaktadır. Öyle ki dikkat eksikliği olan çocukların sınavlarda hiç kimsenin yapamadığı soruları yaparken herkesin bildiği sorularda hata yapmalarına akıl sır erdirememektedir.

Hafif düzeylerdeki dikkat eksikliğinde spor yapma zamanı iyi kullanmaya yardımcı olabildiği gibi, vücuttaki enerjinin de atılmasıyla dersin başında çabuk sıkılmayı engelleyerek gençlerin dikkatlerini toparlamaları biraz daha kolay olmaktadır.

Dikkat, zor toparlanıp kolay dağılabildiği için çok problem olmadıkça ilaç dışı yöntemlerle toparlanmaya çalışılmakta ve kimi zaman kullanmaya gerek olmadan kimi zaman ise düşük dozda bir ilaç desteği ile çocuk ve gençlerin dikkatlerini toparlamalarına yardımcı olunabilmektedir.

Dikkat eksikliğinin işitsel olduğu durumlarda işitsel algıyı arttıracak metodlar, görsel algının eksik olduğu durumlarda ise görsel algıyı arttıran yöntemler yine ilaçsız tedavi seçenekleri haline gelmekte, bu yöntemlerin eksik kaldığı durumlarda ise çok hafif düzeyde ilaç eklenmesi ile başarı oranları artabilmektedir. Hangi yöntemin uygulanacağına ise dikkati ölçen testlerle karar verilmektedir.

Bütün bunlarla baş edilemeyen düzeydeki dikkat eksikliğinde ise yine bilinenin aksine kısa sürelerde ilaç kullanılması dikkati arttırmaktadır. Ancak genel kanının aksine dikkat ilaçları her zaman yan etki yapmamakta, dozun yüksek kullanıldığı durumlarda ortaya çıkabilen, sinirlilik, uykusuzluk, iştah kaybı gibi durumlar dozun azaltılması ile ortadan kalkabilmektedir. Buna rağmen aileler çok gerektiği durumlarda bile çocuklarına ilaç kullandırmak istememekte ama onların dikkatsizlik sonucunda düşük notlar almasına tepki verebilmektedir.

Kısacası zorunlu olmadıkça ilaç kullanılmalı, gerekliyse de özellikle sınavlarda kısa süreli ve düşük dozlarda kullanılması çocuklarımızın dikkatlerini topladığı gibi başarılarını artırabilecektir. Sonuçta dikkat sorununun türüne ve şiddetine bağlı olarak gerekli önlemlerin alınması ile Dikkat Eksikliği düzeltilebilir. Bu da doktor, öğretmen, rehber öğretmen hatta psikologlardan oluşan bir takımın desteği ile çok daha kolay olabilmektedir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Düzelir mi yazımızı beğendiniz mi? https://turkbilgin.com/cocuklarda-dikkat-eksikligi-duzelir-mi/

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10