Türk Bilgin
Çocuklarda Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? – Cocuklarda Hiperaktivite Bozuklugu

Çocuklarda Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Yaşam sürecinin çok hızlı yol almış olduğu dönemlerden birisi olan çocukluk dönemi bu süreçte çocukların bir çok fiziksel ve ruhsal sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Çocuklarda bu sorunlar arasında en fazla görüleni ise hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği olarak kabul edilir. Hiperaktivite çocuklarda kendisini; plansız olma, aşırı derecede hareketlilik ve kurallara uymama olarak gösterebilir.

Hiperaktivite rahatsızlığı olan çocuklar kesinlikle bu rahatsızlığını ebeveynlerine ve çevrelerindeki yakınlarına bilinçli olarak yansıtmamaktadırlar. Bu hareketler çocuklar rahatsızlıkları nedeni ile dürtülerini kontrol edemediklerinden dolayı ortaya çıkan bir durum olarak kabul edilmektedir. Aşırı derecede hareketlilik gözlemlenen hiperaktif çocuklarda bu rahatsızlığın yanı sıra dikkat dağınıklığı da bulunabilmektedir.

Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

Hiperaktivitenin en sık görülen belirtisi çok fazla hareketliliktir. Fakat çok fazla hareketliliğin yanı sıra çocuklarda odaklanma sorunu ve öğrenme güçlüğü de görülebilme ihtimali yüksektir. Her etkinlikten çok çabuk sıkılma, hiçbir dersin başında uzun süre kalamama, kurallara hiçbir şekilde uyamama, konuşan kişileri dinlemeden sürekli olarak onların sözünü kesme, dikkat dağınıklığı ve bazı hiperaktivite rahatsızlığı olan çocuklarda saldırganlık gözlenebilir.

Eğitsel ve sosyal yönden bir çok problem ile karşılaşılabilen hiperaktif çocukların aileleri özellikle derslerinde başarısızlık için bir uzmana başvurmaktadır. Zira bu ders başarısızlığı çocuklarda zeka eksikliğinden değil dikkat dağınıklığından oluşmaktadır. hiperaktif çocukların sürekli olarak etraftan eleştiri almaları ve dışlanmaları psikolojik olarak bu çocukları çok daha fazla zora sokmaktadır. Daha sonradan çok eleştiri almak çok da fazla etraflarından istenmediklerini anlamak bu çocukların hiperaktivite nedeni ile özgüvenlerinin düşmesine neden olabilmektedir.

Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Çocuklarda görülen hiperaktivite mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi gereken bir rahatsızlıktır. çoğu zaman sosyal etkinlikler ve yapılan terapiler ile geçiştirilebilen bu rahatsızlık ileri düzeydeki hiperaktivite için bir müddet ilaç tedavisi yapılmasını da gerektirebilir. Çocukta hiperaktivite hissedildiğinde kesinlikle erken teşhis için bir uzmana başvurmak gereklidir. Bir çocuk psikologu ile birlikte çalışılmaya başlandığında ebeveynler birlikte bu çalışmayı yürütürken daha planlı hareket etmelidir. Çok fazla da kuralcı olmadan çocuğun istekleri doğrultusunda çoğu iyi hareket için çocuğu ödüllendirmek her zaman çocuktaki bu hiperaktiviteyi atmaya yardımcı olur.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10