Türk Bilgin
Dekorasyon Açısından Önemli Olan Perdeler İçin İç Açıcı Öneriler Nelerdir? – Dekorasyon Acisindan Onemli Olan Perdeler Icin Ic Acici Oneriler Nelerdir

Dekorasyon Açısından Önemli Olan Perdeler İçin İç Açıcı Öneriler Nelerdir?

Dekorasyon Açısından Önemli Olan Perdeler İçin İç Açıcı Öneriler Nelerdir?

Evlerin neredeyse tümünde yer alan, yaşam alanlarının olmazsa olmaz parçalarından biri de şüphesiz perdelerdir. Perdeler sadece özel alanı koruyan, bir set çekerek kaybolmamızı sağlayan parçalar değildir. Bunun yanı sıra perdelerin göze hitap eden bir fonksiyonu da bulunur.

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklıklarını önleyen yapıları bulunmasının yanında estetik açıdan da tamamlayıcı işlevi bulunan perdelerin sağladığı hoş görüntü yadsınamaz. Ne kadar lüks ve gösterişli bir mobilya takımına sahip olursanız olun, perdeleriniz uyumsuz ve özensiz seçilmişse kesinlikle dekorasyonunuzu tamamlayamaz. Kötü bir estetik anlayışıyla dizayn edilmiş perdeler ne yazık ki ilk bakışta ilk dikkat çeken parçalardır.

Dekorasyon Açısından Önemli Olan Perdeler İçin İç Açıcı Öneriler Nelerdir? – Dekorasyon Acisindan Onemli Olan Perdeler Icin Ic Acici OnerileriRenkler ve Kumaş Cinsi Nasıl Olmalıdır?

Şüphesiz bir perdenin kalite parametresini belirleyen en önemli etken kumaşın kalitesidir. Zamanla perdeler hızla yıpranabilir veya kaliteli bir kumaş yıllarca yeni görüntüsünü kaybetmeyebilir. Perdelerin kumaşı çok ağır ve kalın bir yapıdaysa perde asılıyken düzgün katlanmayacaktır.

Tabi bu da nahoş bir görüntüyü beraberinde getirecektir. Bunun aksine ince yapılı bir perde ise aşağıya doğru pürüzsüz bir şekilde düşmez. Perde asıldığında düzgün ve şık görünmesini esas almalı ve kumaş seçimini buna göre yapmalısınız. İyi bir dekorasyon parçası olan perdelerin rengi ise çok önemli bir detaydır.

Renk detayında, odanın ne kadar güneş aldığı kadar mobilya ve duvarların rengi de önem taşır. Zamanla dışarıdan gelen güneş ışınları perdenin rengini açacağından, çok açık renge sahip odalarda biraz daha koyu renk perdelerin kullanılması önerilir. Yapılan en büyük hatalardan biri de duvar rengi ve mobilya renginin tıpatıp aynısı renklerin perdelerde kullanılmasıdır. Boğucu bir etki yaratan bu hatayı yapmak yerine aynı rengin farklı tonlarını kullanmalısınız.

Pike Sıklığı ve Uzunluk Detayları

Perde uzunluğunu ölçmeden önce perdenin nereden başlayacağına karar vermenizi öneririz. Profesyonel dekorasyon tasarımcıları, perdeleri pencerelerden 15 ila 20 cm yükseğe asarlar. Türkiye’de alışılmış bir görüntü olan perdelerin tavandan başladığı görüntü, zaman zaman boğucu görüntüye sebebiyet verebilir. Bu nedenle perdeler daha iyi bir görünüm için yerden 1-2 cm yukarıda durmalıdır. Sık pileli perdeler klasik bir görünüm çizerken pilesi daha az perdeler minimal bir dokunuş izlemi yaratır.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10