Türk Bilgin
Deprem Nedir, Nasıl Oluşur, Depremden Korunma Yolları Nelerdir? – Deprem Nedir Nasil Olusur Depremden Korunma Yollari Nelerdir

Deprem Nedir, Nasıl Oluşur, Depremden Korunma Yolları Nelerdir?

Deprem Nedir?

En kısa tanımla Deprem; yerin çok altında meydana gelen kırılmalar neticesinde, bu kırılmaların neden olduğu titreşimin (zerzenişin) yeryüzüne yansıması olayıdır. Deprem, başladığı yerden yani merkez üstünden, kırılmanın gerçekleştiği fay hattı boyunca yer alan bütün bölgeleri etkisi altına alır. Depremin şiddetine göre de yıkım gücü artar. Diğer bir anlatımla deprem, her gün üzerine güvenerek, cansız sayarak bastığımız toprağın canlanarak üzerinde yaşayan canlı ve cansız varlıklara zarar verme olayıdır. Deprem, adına sismoloji denilen bilim dalı ile incelenir.

Türkiye’de 3 çeşit depremlerin sık rastlandığı fay hattı mevuttur. Bunlar; 1)- Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), 2)- Batı Anadolu Fay Hattı ( BAF ), 3)- Doğu Anadolu Fay Hattı ( DAF )

Türkiye konumu gereği deprem kuşağında ve deprem riski taşıyan ülkelerin başında gelir. Ülkemizde maalesef vatandaşlarımızın deprem konusunda çok bilgisiz. Öyle ki, çok değil 18 yıl önce 17 Ağustos 1999 Gölcük merkezli 7.1 şiddetindeki depremde, yıkımın ve ölü sayısının fazla olmasının nedeni; ülkemiz insanının deprem hakkında bilgisiz olduğu ve yapılan yapıların depreme göre sağlıklı olmayışındandır. Bu konuda büyük şehir ve ilçe belediyelerine büyük görevler düşmektedir. Japonya’da ülkemize nazaran daha sık meydana gelen ve şiddeti açısından ortalama 6.5-7.0 hatta 8.0 ları görmesine rağmen verilen kayıplar maddi manevi göz önüne alındığında gerçekten Türkiye ile arasında büyük farklar oluşmaktadır.

Depremin şiddetine göre; meydan geldiği yerden başlayarak 100 km ile 300 km mesafede bulunan yerleşim yerlerini etkilenir. Konumu gereği dünyada en çok deprem Japonya’da yaşanmaktadır.

Deprem Nasıl Oluşur?

Depremler yer kürenin altında bulunan ve adına fay denilen uzantılarda meydana gelen kırılmalardan, gerilmelerden ve sıkışmalar sonucunda oluşur. Fay hattı boyunca çeşitli noktalarda da meydana gelebilir. Kırılmanın büyüklüğüne göre depremin şiddeti de artar. Depremler oluşmakta olan gerilmenin ani olarak kayalık olan alanlarda ortaya çıkmasıyla olur. Bu gerilmeler sonucunda oluşan hareket bağlı bulunduğu fayın herhangi bir yerinden kırılmasına neden olarak, yeni bir fay oluşturabilir. Bütün bunların sonucunda gerilmenin boşalması nedeniyle ortaya çok büyük bir enerji çıkar. Bu enerji de, çevredeki kaya kütlelerinin üzerinde oluşturduğu titreşim depremi meydana getirir. Depremin oluşmasına yol açan kayalardaki kırılmanın veya kaymanın başladığı noktaya, deprem odağı, Bu noktanın en üstünde yani yer tabanının üstündeki alana da deprem merkezi denir.

Depremden Korunma Yolları

Öncelikle yukarıda da sık sık vurgu yaptığımız noktaya değinmek istiyorum. Türkiye depremlerin sık yaşandığı bir ülke olduğundan deprem konusunda vatandaşlarını henüz küçük yaşlardan itibaren bilgilendirilmeli, eğitmelidir. 17 Ağustos depreminden sonra deprem konusunda eğitim alanında bir sıçrama gerçekleşse de, bu henüz istenilen seviyede değil.

♦ Sağlam zeminde, sağlam bir şekilde yapılması gereken inşaatlar, araba kullanırken güvenliğimiz için taktığımız  emniyet kemeri gibi can simididir.

♦ Maddi durumu iyi olanlar Evimizin bir köşesine çelik korsinyum ile özel olarak yaptırdığımız ve göçük altında kalsa bile yüksek ağırlıktaki göçüğe dayanabilen, içini bizi ve ailemizi bir kaç hafta hatta bir kaç ay idare edebilecek gıda malzemeleri ve su bulundurmak.

♦ Afet durumlarında ilçemizdeki toplanma merkezilerini, bu felaketler için AFAD tarafından belli yerlere konulmuş olan ve içinde ilk yardım malzemeleri (kazma, kürek, çadır, battaniye v.b) bulunduran konteynerların yerlerini bilmemiz bize depremden sonra büyük fayda sağlayacaktır.

♦ İlk yardım eğitimi olan bireyler yetiştirmek. İlk yapılan müdahalelerle onlarca insanın hayatını kurtarabilir.

♦ Deprem sırasında, bulunduğumuz alanda oturma grubu, masa veya çekyatın yanına eğilerek, deprem anında zelzele ile ev eşyalarından kaynaklanan yaralanmaların önüne geçebiliriz.

♦ Deprem anında eğer okuldaysak sıraların altına eğilerek meydana gelebilecek çökmelerden oluşabilecek yaralanmaların önüne geçebiliriz.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10