Devlet Nedir, Hükümet Nedir, Devlet ve Hükümet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Devlet Nedir, Hükümet Nedir, Devlet ve Hükümet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Birbiri yerine kullanılan siyasi kavramlardan bir çifti de devlet ile hükümettir. Halbuki devlet ve hükümet arasında belirgin farklar mevcuttur. Bu yazımızda devlet ile hükümet arasındaki farkları kısaca ve maddeler halinde yazacağız. Öncelikle iki kavramın da tanımını verelim:

Devlet nedir kısaca?

Belli bir toprak parçasında yerleşik siyasi olarak örgütlü bir ya da birden fazla milletin oluşturduğu tüzel varlıktır. Devlet kelimesi Arapça’da baht, talih ve egemenlik anlamlarına gelmektedir.

Hükümet nedir kısaca?

Bir devletin yönetilmesinden sorumlu siyasi gruplara verilen ad. Hükümetler çeşitli rejimlerde değişik biçimlerde devlet yönetimine talip olurlar. Hükümet kelimesi de Arapça kökenli olup hükmetmek olarak tanımlanabilir.

Devlet ile Hükümet Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Devlet, hükûmetten daha geniş bir kapsamı ifade eder. Hükûmet devletin bir parçasıdır.
  • Devlet, devamlı ve süreklidir. Hükûmet ise geçicidir, periyodik aralıklarla yenilenebilir.
  • Hükûmet, devlet otoritesinin işletilmesinden sorumlu bir araçtır.
  • Devlet, kişisel olmayan bir otoritedir. Devletin işlerini yürüten memur ve amirler hükümetin ideolojisinden bağımsız çalışırlar.
  • Devlet iradesi genel ve kutsaldır siyasi ideoloji gütmez. Hükümet öznel bir dünya görüşüne sahip insanlar toluluğudur.
  • Devlet soyut, hükümet somuttur.

Örnek olarak şunu söyleyebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti bir devlettir, Ak Parti iktidarı ise hükümettir. Kapsam olarak ise şu sıralamayı yapabiliriz. Devlet -> Meclis -> Hükümet

Devlet vs. Hükümet:

Hükümet Devlet
Köken Arapça Arapça
Anlam Hükmetmek Baht, Talih,

Egemenlik

İdeoloji Vardır Yoktur
Kapsam Dar geniş

 

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir