Türk Bilgin
Diyet Yemeği Nasıl Hazırlanır? – Diyet Yemegi Nasil Hazirlanir

Diyet Yemeği Nasıl Hazırlanır?

Diyet Yemeği Nasıl Hazırlanır?  

Diyet dönemi genelde çok stresli geçmektedir. Oysaki doğru bir beslenme programıyla stresin önüne geçmek de mümkündür. Diyette dengeli ve yeterli beslenme önemlidir. Diyet dönemindeki beslenme kaynaklı stres genellikle vitamin, mineral ve su kaybından kaynaklanmaktadır. Bir diyet tabağında çeşitli besin gruplarını kullanmak bedenin ihyacı olan gücü ve besini almasını sağlar.

Karbonhidrat, vitamin, protein gruplarını muhakkak kullanmak gerekir. Vejeteryanlar için bitkisel protein kaynakları da aynı ihtiyacı giderebilmektedir. Sağlıklı karbonhidratlar kullanmak şeker ve insülin dengesini de bozmayacağından yeme ataklarının önüne geçebilir. Su, detoks suları, yeşillikler, taze meyve ve sebzeler diyet döneminde özellikle önemlidir.

Diyet Yemeği Nasıl Hazırlanır? – Diyet Yemegi

Diyet Dönemine Örnek Bir Kahvaltı Tabağı

Kahvaltı herkesin bildiği gibi günün önemli menüsüdür. Kahvaltıyla birlikte kan şekeri dengelenir. Diyet tabakları kişiye özel olmakla birlikte altta yatan bir rahatsızlık ya da alerjik bir durum yoksa herkes tarafından kullanılabilecek örnek bir tabak vermek de mümkündür.

Sağlıklı karbonhidrat kaynağı olarak tam buğday ekmeği, sağlıklı yağ kullanmak adına zeytin veya kuruyemişler, bolca yeşillik, tatlı ihtiyacını karşılamak adına kuru meyveler özellikle bağırsak dostu kuru kayısı, her gün olmamak kaydıyla az tuzlu bir beyaz peynir ya da kahvaltılık lor peynir ve protein ihtiyacı için olmazsa olmaz yumurta mutlaka olmalıdır.

Diyet Döneminde Ana Yemek Hazırlıkları Nasıl Olmalıdır?

Diyetlerde amaç yağ kaybı sağlamaktır. Öyleyse yağı azaltmakla işe başlamak gerekir. Yağı tamamen kesmek kesinlikle tavsiye edilmeyen bir yoldur. Diyet döneminde de yağ elbette kullanılmalı ancak bu sağlıklı yağlardan olmalı ve yeteri kadar kullanılmalıdır. Zeytinyağı bu yağlardan biridir. Çiğ sebzelerden zengin tabaklar yağ yakımını hızlandırır.

Ancak yeterli değildir. Bedenin ihtiyacı olan sağlıklı karbonhidratları da vermek gerekir. Az yağlı pirinç veya bulgur pilavı, tam buğday unundan makarna haftada bir iki defa kullanılabilir. Protein olarak ana yemeklerde yanında bol yeşillikle birlikte ton balığı oldukça sağlıklı bir tercihtir.

Besin kısıtlamasına gitmek, tek çeşit beslenmek kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Beden bunu kıtlık olarak algılayıp daha çok yağ depolamaya başlayacaktır. Bu yüzden sağlıklı olan her şeyden yemek gerekir. Diyete başlamadan önce bir uzman hekim kontrolünden geçmek ve destek almak uzmanların önerisidir.

Kullanıcılar bunları da sordu

Diyet yemegi olarak ne yapabilirim?

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10