Doktor Nedir? Doktorların Görevleri Nelerdir?

Doktor Nedir? Doktorların Görevleri Nelerdir?

Doktor Nedir?

En kısa tanımıyla hastalara uyguladığı testler ile hastanın hastalığı hakkında teşhis koyarak ve teşhisini koyduğu hastalığa göre ilaçlar veya diğer yolları uygulayarak hastanın iyileşmesini sağlayan kişiye doktor denir.

Doktorluk mesleği meslek grupları içerisinde gerçekten en zor olanlarından bir tanesidir, çünkü insan hayatıyla doğrudan ilişkili olduğundan dolayı hata kaldırmıyor. Yapılan en küçük bir yanlış hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Doktorların Görevleri

♦ İlk olarak hastanın şikayetini sorar. Şikayetine göre yol izler.

♦ Her doktorun boynundan asılı olan steteskopu görmüşsünüzdür. Bu steteskop yardımı ile hastanın sırtı ile göğsünü dinler ve gerekirse hemşireden hastanın tansiyonunu ölçmesini isteyebilir.

♦ Salgın yoluyla yayılan hastalıklara ve virüslere karşı bebek ve yetişkinlere aşılar yaparak bu salgın (grip, soğuk algınlığı v.b) hastalıklara karşı insanların vücudunun daha dirençli olmasını sağlar.

♦ Muayene ettiği hastaya tam anlamıyla teşhis koyabilmesi için gerekli olan röntgen ve çeşitli testleri yaptırarak hastanın hastalığı ile ilgili bilgi alarak ona göre hastanın iyileşmesini sağlayacak bir yol haritası çizer.

♦ Teşhisini koyduğu hastalık ile ilgili hastaları bilinçlendirir, reçete ve kullanılması gereken ilaçları yazarak hastanın iyileşmesini sağlar.

♦ Ülke nüfusunun devamlılığı için çok önemli bir konu olan aile planlaması ile ilgili danışmanlık yapar.

♦ Görevli olduğu hastane, ana sağlığı, aile hekimliği gibi yeri idare etmek doktorların asli görevlerindendir.

♦ Bulaşıcı hastalıklara karşı çeşitli çalışmalar yaparak hastalığın önlenmesini sağlar.

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir