Türk Bilgin
Domuzun Faydaları ve Zararları Nelerdir? – Domuzun Faydalari ve Zararlari Nelerdir

Domuzun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Domuz İslam dinine göre yenilmesi haram kılınan bir canlı olduğundan dolayı İslam coğrafyalarında domuzların zararlı canlılar olduğu yönünde bir kanı vardır ancak insanlar unutmamalıdır ki Yüce Yaratıcı her canlıyı bir amaç bir fayda doğrultusunda yaratmıştır. Bu yüzden elbette domuzun faydaları bulunmaktadır. Birçok kişinin lanetli olarak görmüş olduğu bu canlıyı gün yüzüne çıkarmak için sizlere domuzun faydaları ve domuzun zararları hakkında bilgiler vereceğiz.

Domuz yaban hayvanları arasında yer alan bir hayvan türü olsa da özellikle Avrupa topraklarında yetiştiriciliği yapılıp tüketildiği biliniyor. Bu kısım elbette biz Müslümanları ilgilendirmemektedir. Bizler domuzların doğaya olan faydalarını ele almaya çalışmaktayız. Domuzlar dişleri ile yaban hayatındaki toprakları gün boyu kazarlar. Normalde devasal büyüklükte ormanları çapalamak mümkün değildir. Bu yüzden domuzların toprağı kazarak toprağın havalanmasını sağladıklarını, bu sayede ağaçların daha verimli bir şekilde yetiştiğini söyleyebiliriz. Domuzun faydaları nelerdir konusunda verilebilecek en güzel örnek şüphesiz budur.

Domuzun Faydaları ve Zararları Nelerdir? – Domuzun Faydalari ve Zararlari

Domuzun faydaları olduğu kadar çok sayıda zararları da bulunmaktadır. Özellikle çiftçilerin büyük emekler sonucunda yetiştirdikleri tarımsal ürünleri yerler. Yaşanan bu durum da çiftçilerin zarar etmesine neden olmaktadır. Ayrıca kimi zaman domuzların insanlara saldırdığı ve dişleri ile insanları yaraladığı biliniyor. Dünya genelinde az yaşanmış olsa da domuz saldırıları sonucunda yaşamını yitiren insanlar bulunmaktadır.

Domuzun faydaları ve zararları bu şekildedir. Bu hayvanın sadece etinin tüketilmesi yasaktır. Bu yüzden bu hayvanın sadece zararları ele alınmamalıdır çünkü emin olun domuzların faydaları hafife alınmayacak kadar çoktur.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

3 yorumlar

  • Hocam çok teşekkür ediyorum. Taka gazetesi Giresun muhabiriyim. Yazınızı Karadeniz bölgesinde kullanıyorum. 0534 449 49 58 numaram. Umarım izin verirsiniz. Gazetemiz Karadenizin tüm illerinde renkli 20 sayfa ve adınız soyadınız ve bransinizla kullanıyorum.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10