Türk Bilgin
E-Okul Nedir? – Hangi Okulları Kapsamaktadır? – E Okul nedir Hangi Okullari Kapsamaktadir

E-Okul Nedir? – Hangi Okulları Kapsamaktadır?

e-Okul’un tanımı, nasıl kullanıldığı ve hangi işlemlerin yapılabildiği konusunda bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bu sistemin sağladığı kolaylıklar öğrenci, veli ve öğretmenler için saymakla bitmez. Günümüz dünyasında interaktif gelişimlerin yaygınlaşması ile bu tarz projeler hayata geçirilmeye devam ediyor.

Elbette e-okul projesi de bunlardan biri. Milli Eğitim Bakanlığı 2007 yılının başlarında MEBBİS kapsamında projeyi hayata geçirmişti. Amaç; okul yönetimi ile alakalı olan birçok şeyi aynı çatı altında toplayıp zaman ve maliyet açısından maksimum fayda sağlamaktı. Bunun yanı sıra nitekim projenin hayata geçirilmesinin üstünden 14 yıl geçti ve şu anda sistem çok yaygın olarak kullanılıyor.

e-Okul tanımı ve kapsamı nedir?

e-Okul bir web yazılımıdır. Okul yönetimi bilgi sistemi kapsamında bir öğrencinin okula kaydından başlayıp mezun oluncaya kadar olan tüm süreci içerir. Sistem, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilmektedir. Devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları ve ortaöğretim kurumları bu sistemde işlem yapabilmektedir.

Genel olarak sistemde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezi olarak yapılacak sınavların (TEOG gibi) başvuru ve tercih işlemleri, başarı belgesi işlemleri, haftalık ders programı girişleri, şube yazılı ortalamaları ve duyurular gibi birçok işlemler yer almaktadır.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10