Türk Bilgin
Elektriklenmenin Kullanıldığı Alanlar Nereledir? – Elektriklenmenin Kullanildigi Alanlar nereledir

Elektriklenmenin Kullanıldığı Alanlar Nereledir?

Maddeler birbiriyle etkileşime geçtiklerinde özellikle elektriklenme meydana gelmektedir. Elektriklenmeye en çok sürtünmenin etki ettiği bilinenler arasında yer almaktadır. Maddelerin birbiriyle sürtünmesi sonucunda bir elektromanyetik alan oluşur ve bu elektromanyetik alanın oluşmasına elektriklenme denilmektedir.

İlkokul sıralarındayken birçoğumuz bir balonu elbise kumaşı üzerine sürterek balonun elektriklenmesini sağlamışızdır. Elektriklenme sonucunda balonun etrafında yer alan toz zerreciklerini üzerine çektiğini gözlemlemek mümkündür. Bu toz zerreciklerinin çekilmesini sağlayan faktör balon üzerinde meydana gelen elektriklenme sonucu oluşan manyetik alandır.

Elektriklenme sayesinde oluşan manyetik alanın bazı alanlarda kullanılabileceğini saptayan uzmanlar elektriklenmenin kullanıldığı alanları her geçen gün geliştirme çalışmaktadır. Günümüzde elektriklenme en çok metallerin boyanmasında kullanılır. Hassas bir boyama işlemi yapılmak isteniyorsa metal üzerine bazen negatif bazen pozitif yükleme yaparak boyanın daha iyi bir şekilde yayılması sağlanıp düzgün bir formda boyamanın gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

Elektriklenmenin Kullanıldığı Alanlar Nereledir? – elektrik

Endüstriyel tesislerin en büyük zararlar arasında bacalarından çıkan toz zerreciklerinin şehrin üzerini kaplaması yer alır. Elektriklenmeden yararlanılarak bacalara kurulan sistemler bacalardan çıkan toz zerreciklerini çekerek toplamaktadır. Bu da hava kirliliğinin önlenmesine ve şehirleri daha temiz bir durumda kalmasına vesile olmaktadır.

Elektriklenme sayesinde oluşan manyetik alan üzerinde günümüzde de çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Gelecek zaman içerisinde elektriklenmeden aşırı şekilde yararlanılacağı ve birçok teknolojik cihazın elektriklenme sayesinde oluşan manyetik alan vesilesiyle çalışılacağı düşünülenler arasında yer alıyor.

 

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10