Türk Bilgin
Epc Ne Demek, Epc Işığı Neden Yanar, Epc Arızası Nasıl Giderilir – Epc Ne Demek Epc Isigi Neden Yanar

Epc Ne Demek, Epc Işığı Neden Yanar, Epc Arızası Nasıl Giderilir

Bu makalemizde sizlere Epc Ne Demek, Epc Işığı Neden Yanar, Epc Arızası Nasıl Giderilir ile alakalı ayrıntılı Kripto Para tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Epc Ne Demek, Epc Işığı Neden Yanar, Epc Arızası Nasıl Giderilir Epc ısığı nasıl söndürülür gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

EPC Işığı neden Yanar?

EPC lambası neden yanıyor ? Belirti nedenleri, EPC işlevini kullanan araçta bulunan arıza lambalarıdır. Genelde VAG grubu arabalarda bulunur. Eğer VAG grubu yani (Volkswagen, Seat, Skoda, Audi) marka otomobiliniz varsa aracınız Elektronik Güç Kontrolü (EPC) sistemi de var demektir. Aracın gösterge panelinde EPC ikaz ışığı yanarsa sorun derhal çözülmelidir.

EPC (Elektronik Güç Kontrolü) birçok parça ile çalışır. Bu nedenle bu lamba yanarsa servisten yardım almanızda fayda vardır. EPC ışığı neden yanar?

Boğaz kelebeğinin kirli olması yada arızalı olması
Abs sisteminde yada abs sensöründe bir arıza olması
Direksiyon sensörünün arızalı olması
dönemeç sensörünün arızalı olması
Motorda yer edinen motorun doğru çalışmasını sağlayan sensörlerin herhangi birinde elektronik arıza meydana gelmesi
Motor içerisinde yer alan segman , piston ve subaplarda bir arıza olmasından dolayı motorun düzgün çalışmaması
Bu yukarıda bahsi geçen her arıza Epc Lambasının yanmasına sebep olabilir şundan dolayı hafife alınmayacak kadar önemli bir konum olduğundan Epc ışığının yanmasının sebepleri araştırılmalıdır.

EPC ARIZASI NASIL GİDERİLİR ?

Anlatmaya çalıştığım üzere çok sıradan şeylerden dolayı yandığı benzer biçimde çok tehlikeli sonuç bölgelerde oluşan arızalardan dolayı da yanan Epc arıza lambası yanmaya başladıysa bu arızayı gidermenin yolu probleminin nereden bulunduğunu bulmaktan geçmektedir çünkü arızanın deposunı bulamazsanız bu arızayı da gideremezsiniz.

Gaz Yememe ; eğer aracınızda epc ışığı yanmaya başladıysa ve aracınızda gaz yememe problemlerı , debriyaja basmış olduğunızda yada vitesi boşa dlığınızda stop etme sorunları boy gösteriyorsa boğazca kelebeğiniz arızalı yada pistir bu kısım kontrol edilmelidir.

Abs Işığı Yanıyorsa ; aracınızda epc lambası ile birlikte abs lambasıda yanmaya başladıysa anlamalısınız ki aracınızın abs sisteminde bir sorun var bu vaziyet epc lambasının yanmasına sebep oluyor böylece abs sisteminde yer edinen problemi çözdüğünüzde epc arızası da giderilmiş olacaktır.

Fren Arızası ; aracınızın frenlerinde bir problem var ve bu duruma istinaden aracınızda epc ışığı yanmaya başladıysa fren pedalı fren basın sensörü , fren merkezi ve döşemında mesele olabilir bunlar kontrol edilmelidir.

Direksiyon Arızası ; yeni nesil enstrumanlarda yer edinen elektronik direksiyon sisteminde yer edinen 3 4 tane sensörden herhangi biri arıza verirse gene bu arıza ışığı yanar bu durumda arızalı sensör değişerek olaya çözüm bulunur.

Bu söylediklarım bu şekilde devam eder anlayacağınız epc ışığının yanmasıyla birlikte aracınızda oluşan arızayı bulmak epc arızasının giderilmesini basit hale getirir.

EPC IŞIĞI NASIL SÖNDÜRÜLÜR ?

Epc sistemi araçta ECU yani motor kontrol ünitesi ile ortak çalışan bir sisteme sahiptir. Özellikle Volkswagen passat , polo , golf , bora , mercedes , seat , skoda ve audi gibi marka araçlarda yanan bu ışığı söndürmek için az önce de anlattığım gibi arızanın kaynağını bulup sorun çıkartan kısımda yer alan arızayı bulmak sonrasında da aracınızın beynine bir Obd cihaz yardımı ile bağlanmak ve oradan arızayı söndürmek gerekmektedir.

İlk olarak hiç bir şeye girişmeden önce anlık elektronik bir arızadan dolayı yanmış olabileceğini düşünerek yanınızda bir obd cihaz varsa aracınızı stop edin ve Ecu yani motor kontrol ünitesine bağlanın sonra Epc arıza ışığını oradan söndürün eğer lamba söndükten sonra tekrar yanmazsa arıza giderilmiş demektir eğer lamba tekrar yanarsa obd cihaz yardımı ile araçta yer alan arıza kodlarını okutarak arızanın kaynağını bulup tamir ettirmek sonrasında da Epc ışığını söndürmek gerekir.

EPC IŞIĞI YANINCA NE YAPILIR ?

Bu arıza ışığı yandığında araç bazen kendini korumaya alabilir böylece 2000 devri geçmez ve aracı stop ederseniz bir daha çalışmaz bu tarz bir koruma durumu başınıza geldiyse bir çekici çağırarak aracı servise götürmeniz gerekir eğer durum bu kadar vahim değilse yavaş ve dikkatli olarak aracı herhangi bir servise kadar kullanabilirsiniz ama bilmelisiniz ki bu durum oldukça tehlikelidir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10