Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Değerli ziyaretçilerimiz, aşağıda hazırladığımız makaleyi özellikle yeni evlenecek olan çiftlere daha faydalı olacağını tahmin ediyoruz. Çünkü normalde kiracı olan insanlar zaten ev sahibi olmadığı için taşına taşına ev kiralarken nelere dikkat edileceğini çok iyi biliyordur. Oysa, yeni evlenecek olan çiftler, daha önce anne ve babası kiracı olarak hiç kalmamışsa bu konuya çok yabancı olacağından ev kiralarken mutlaka dikkate alınması gereken bazı önemli durumları sıralamaya çalıştık. Ev sahibi ile kira sözleşmesini imzalamadan önce  şu durumlara dikkat edin;

Kiralayacağınız evi inceleyin; Kiralamaya karar verdiğiniz evi kira sözleşmesini imzalamadan önce; kendinizce bir liste hazırlayın ve evde kontrol edilmesi gereken ne varsa çalışıp çalışmadığını mutlaka kendiniz gidip kontrol edin.

Bunlara örnek verecek olursak; Pencere kolları, kapılar, kapı kolları, zemin laminant parke ise neme maruz kaldığından kabarıp kabarmadığını, aşırı derecede yıpranıp yıpranmadığını kontrol edin. Evdeki ana giriş kapısı ve diğer bölümlerin kapılarını ve kollarının iyice kontrol edin hatta fotoğrafını çekin. Kiralayacağınız ev doğal gazlı ise kombiyi, peteklerin durumunu paslanma olup olmadığını mümkünse doğal gaz servisi çağırtıp kontrol ettirin. Mutfakta ve sık olarak kullanılan banyo, tuvaletlerde rutubetin olup olmadığını mutfak dolaplarını, klozeti, küveti, su tesisatını ve muslukları kontrol edin.

♦ Kiralayacağınız evin elektrik tesisatını mutlaka işin uzmanı kişilerce kontrol ettirin.

♦ Kiralayacağınız evde dış cephe yalıtım sisteminin olmasına muhakkak önem verin. Çünkü dış cephe yalıtımlı ev yalıtım olmayan eve göre doğal gaz ısıtma sisteminde fatura olarak %60 daha tasarrufludur.

♦ Kiralayacağınız evin otopark durumuna çok önem verin, zira günümüzde artık otopark sorunu almış başını gidiyor. Diyelim ki, evinize misafiriniz geldi ve arabası var ancak evinizin önünde veya oturduğunuz binanın otoparkı bulunmuyor işte bu gerçekten büyük bir sıkıntı. Çünkü evinizin önünde otoparkınız bulunmadığından gelen misafiriniz aracını başka bir binanın önüne çekmek durumunda kalabilir ve siz de, benim yaşadığım gibi otopark tartışmaları hatta kavgası yaşayabilirsiniz. Bu duruma düşmek istemiyorsanız mutlaka otoparkı olan bir ev kiralamaya çalışın.

♦ Hani bir söz vardır ya, ” Ev alma komşu al” bu söz çok yerinde bir sözdür. Kiralamayı düşündüğünüz evin etrafını iyi araştırın. orada küçük bir gezintiye çıkın ve esnaflardan mesela bakkaldan filan bilgi almaya çalışın orada yaşayan insanlar ile ilgili.

♦ Evde, merkezi sistem kablolu TV veya işte Digiturk bağlantısı olup olmadığını kontrol ettirin. Zira bu durum size ilerleyen günlerde ek masraflar çıkarabilmektedir.

♦ Yazdığımız maddelerin belki de en önemlisi kiralamayı düşündüğünüz evin kirası sizin bütçenize kesinlikle uygun olsun. Eğer bütçenizin üstünde bir ev kiralayacak olursanız, her ay bütçenizden açıklar verebilir borçlanabilirsiniz. Bu duruma düşmemek için kiralayacağınız ev kesinlikle bütçenize uygun olmalı.

Not: Yazımızın üstünde de sizlere kiralayacağınız evin resimlerini çekmenizi söylemiştik bunu kiralayacağınız evden taşınırken ev sahibi hak bilmez hukuk bilmez bir insan ise sizden fazladan ev ile ilgili bir şeyleri bahane ederek para isteyebilir. Sizde elinizdeki o fotoğraflar sayesinde söyledikleri eğer gerçek değil ise ispatlamış olursunuz ve fazladan bir para ödemekten kurtulursunuz.

Son söz olarak Allah bütün kiracıların yardımcısı olsun. (Amin)

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir