Türk Bilgin
Evde Pilates Sporu Nasıl Yapılır? – Evde Pilates Sporu Nasil Yapilir

Evde Pilates Sporu Nasıl Yapılır?

Değerli okurlarımız bu makalemizi özellikle bayanlar için  hazırladık. Herkes tarafından da bilindiği üzere Kadınlarımızın maalesef genel problemidir fazla kiloları, özellikle ev hanımları ev işi, çocuklar derken spor salonlarına gidemiyorlar. Evde alternatif spor ve kilo verme yolları üzerine hazırladığımız bu yazımızda sizlere evde pilates nasıl yapılır bunu hem yazarak hem de videolu olarak anlatmaya çalıştık. Şimdiden kolay gelsin.

Evde Pilates Nasıl Yapılır?

Pilatesin sadece spor salonlarında yapıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Evde, internetten kolayca bulabileceğiniz videoları izleyip uygulayarak spor salonlarına gitmeden de fit kalmak mümkün. Pilates topları şirilsin, minderler hazırlansın! İşte evde pilates yapmanın püf noktaları…

Pilates çok basit hareketlerle kilo verdiren bir yöntem; öncelikli felsefesi denge sağlamak. Bunun dışında esneklik kazanmak ve sıkılaşmak isteyenlere de oldukça iyi gelecek bir egzersiz türü… Pilateste pek çok yöntem bulunsa da teknik olarak hemen her harekette pilates topu kullanılıyor. Bu spor sayesinde vücudunuz hiç olmadığı kadar dengeli olmaya başlıyor ve esneklik kazanıyor. Pilatesi düzenli yaptığınız zaman vücudunuzdaki varsa duruş bozukluklarının da düzeldiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz. Top dışında kullanılan bir diğer vazgeçilmez malzeme ise esnek ve çok amaçlı yapısıyla pilates çemberi.

Özgürsünüz, Harekete Geçmek İçin Tam Fırsat!

Pilates yapmaya başlamadan önce amacınızı belirleyin. Hangi seti alacağınıza buna göre karar vereceksiniz çünkü. Vücudunuzda denge sağlamanın dışında neleri değiştirmek istiyorsunuz? Belinizi inceltmek istiyorsanız buna yönelik egzersizlere hazırlanın. Daha sıkı bacaklar mı istiyorsunuz? O halde bacak hareketlerine yoğunlaşın. İhtiyacınız olan şey bir pilates eğitim rehberi, tercihinize göre pilates eğitim DVD’si, pilates minderi ve top… Bu topu doğru nefes teknikleriyle kullandığınızda vücudunuzun her bir bölgesi kısa bir sürede şekillenecek. Pilates seti içerisinde temel olarak genellikle çeşitli boyutlarda pilates topları, pilates bantı, pilates çemberi bulunur. Kimi setlerde egzersize yeni başlayacak olanların pilates nedir, nasıl yapılır sorusuna cevap bulmaları için eğitim DVD’si de yer alır.

Evde Alan Yaratın

‘’Spor salonuna gidemiyorum, evde pilates yapacağım’’ diyenlerdenseniz doğru yer seçimi, malzeme ve programla işe başlayabilirsiniz. Hatta evinizin bir köşesini küçük bir pilates alanına dönüştürebilirsiniz. Size hareket imkanı verecek bir alan açın evinizde; çok büyük değil bir minderi ve elbette topunuzu sığdıracak genişlikte olması yeterli. Bu alan ferah ve havalandırabilir olmalı ki nefes egzersizlerinizi verimli bir şekilde yapabilesiniz. Kollarınızı ve bacaklarınızı gerdiğinizde düşecek ve kırılacak herhangi bir şey olmamalı yanı başınızda.

Altın Kural Konsantrasyon

Konsantrasyon önemli… dikkatinizi dağıtacak hiçbir obje bulundurmayın bu alanda. Konsantrasyonunuzu dağıtacak müziklerden de vazgeçmelisiniz. Koşu bandında neşeyle dinlediğiniz şarkılar, pilates sırasında dikkatinizi dağıtabilir. Hareket alanınızın karşısına bir ayna koyarsanız hareketlerinizi ve duruşunuzu daha iyi kontrol edebilirsiniz. Su şisesi daima yakınınızda olsun. Zira su, pilates sırasında en çok ihtiyacınız olan şey haline gelecek.

Uygulamayı DVD veya internetten izleyerek ders alacaksanız, küçük bir televizyon veya bilgisayara ihtiyacınız olacak. Oynatıcıyı minderinizin tam karşısına koyun. Böylece hareketleri daha kolay izleyip tekrar edebileceksiniz. Günlük çalışma periyotları belirlemelisiniz.

Disiplin her egzersiz ve spor türü için olmazsa olmaz. 10’ar dakikayla başlamaya ne dersiniz? Her gün 10 dakikanızı kendinize yarattığınız alanda pilates yaparak geçirin. ‘’10 dakika ne işe yarayacak ki’’ diye düşünürseniz yanılırsınız. Her hafta bu süreye fazladan bir 5 dakika ekleyin. Yani ikinci hafta 15, üçüncü hafta 20… uzmanlar 30 dakikanın üzerine çıkmanın konsantrasyonu etkilediği görüşünde; bu süreyi aşmamaya özen gösterin.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10