Fotosentez Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Gerçekleşir?

Fotosentez Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Gerçekleşir?

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza fotosentez nedir, fotosentez nasıl meydana gelir gibi sorulara cevaplar veren bir yazı hazırladık. Bilgiyle Kalmanız dileğiyle…

Fotosentez Nedir?

Dünyada yaşayan bütün canlılar enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bu enerjiyi’de besin yoluyla karşılanır. Besinlerde bulunan enerji güneşten gelmektedir. Fakat canlılar güneşten gelen bu enerjiyi direk olarak kullanamadıklarından güneş enerjisi, yeşil bitkiler tarafından fotosentez yoluyla kimyasal bağ ernejisi’ne dönüştürülerek canlılar için gerekli olan enerjinin ortaya çıkmasını sağlarlar. Yani en kısa tabiriyle fotosentez; Yeşil bitkilerin güneşten aldıkları ışık enerjisi ile canlıların ihtiyaç duyduğu besini yapmasını sağlayan kimyasal enerji olayına fotosentez denir.

Yeşil yapraklı bitkilerin yapısında kloroplast bol miktarda bulunur. Bu yapraklarda fotosentez olayı gerçekleşerek ortaya glikoz, su ve oksijen çıkar. Bütün bu olaylar güneş sayesinde olur.

Fotosentez Nasıl Oluşur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yapılarında klorofil bulunan bütün yeşil yapraklı bitkiler fotosentez yaparlar. Fotosentez yaparak glikoz, su ve oksijen meydana getirirler. Daha sonra Glikoz kimyasal tepkimelerle; yağ ve aminoasitlere dönüşerek fotosentez olayı sonrasında oluşan besin depolanır.

Fotosentez İçin Gerekli Şartlar

Fotosentezin tanımını yazmıştık fakat fotosentez gerçekten yazdığımız kadar kısa ve kolay değil. Fotosentez için;

♦ Güneş ışığı

♦ Karbondioksit

♦ Su ve mineral gereklidir.

Fotosentezin Formülü

Fotosentez oluşumun kimyasal olarak genel formülü;

nCO2+ 2nH2O + ışık enerjisi, (CH2O)n +nO2 +nH2O

Fotosentez oluşumu Işık evresi ve Karanlık evre olarak iki şekilde incelemek gerekir.

Işık Evresi: Granalar, klorofil açısından zengin olan yeşil renkli taneciklerdir. Klorofil molekülleri yani granalar, güneş yoluyla gelen ışığı emerek hareketlenir, bu olayla elektron kaybedip, elektron alıcı pozisyonuna geçerler. Klorofil, güneşten emdiği enerjiyi diğer moleküllere ileterek katalizörün oluşmasını sağlar. Su ile parçalanarak ortaya oksijen çıkar.  Suyun parçalamasıyla meydana çıkan hidrojen iyonları NADP (hidrojen taşıyan koenzim) tarafından tutulur. Böylece NADPH2 molekülü oluşur. NADPH2 molekülleri, klorofilden ayrılan elektronların elektron taşıma yöntemiyle depolanmasını sağlar.

Karanlık Evre: Fotosentezin bu evresinde ışığa gerek kalmaz. Çünkü proteinlerin yapısında bulunan stromalar tarafından bu olay sonuçlanmaktadır. Karbondiksit, hidrojenler ile birleşerek organik besinleri açığa çıkarır. Difosfat CO22’yi sentezleyerek glikoz oluşturur.

Işık enerjisini kullanıp organik bileşen diğer adıyla besin üreten bakterilere fotosentetik bakteriler ismi verilir.

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir