Türk Bilgin
Grip Nedir? Nezle Nedir? Grip ve Nezle Arasında Ne Fark Vardır? – Grip Nedir Nezle Nedir Grip ve Nezle Arasinda Ne Fark Vardir

Grip Nedir? Nezle Nedir? Grip ve Nezle Arasında Ne Fark Vardır?

Bu yazımızda sonbaharda en çok karşılaşılan ve en sık birbirine karıştırılan bir konuyu inceleyeceğiz. Nezle ile Grip arasındaki farkları nelerdir? Nezle ile grip aynı şeyler midir? İşte bu sorulara cevaplar:

Nezle, Üst solunum yolu ile burun, boğaz ve soluk borusuyla ilgili viral bir enfeksiyondur. Akut olarak oluşur. Hastalığın kuluçka devri dört güne kadar çıkabilir. Hastalığın belirtileri burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı dır. Bununla birlikte ses kısıklığı, öksürük, halsizlik, kas ve eklem ağrısı görülebilir. Ateş genellikle çok yükselmez. Belirtiler bir hafta on gün kadar sürebilir.

Grip Nedir? Nezle Nedir? Grip ve Nezle Arasında Ne Fark Vardır? – Grip Nedir

Grip de bir üst solunum yolu viral bir enfeksiyonudur. Nezleye göre daha sık görülür. Hastalığın kuluçka süresi üç güne kadardor. Klasik belirtileri şöyle sıralayabiliriz: baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık ve kuru öksürük. Çocuklarda ise Mide bulantısı ve kusma bu belirtilere eşlik edebilir. Nezleye göre saha ateşli geçebilir. Nezleye nazaran ise daha kısa sürer ve genel olarak üç günden sonra biter.

Nezle ile Grip arasındaki temel farkları belirten tablomuza göz atınız:

Nezle Grip
Ateş Nadiren görülür 39’a kadar çıkabilir
Başağrısı Nadiren Sık görülür
Kırgınlık Hafif seyreder 2 – 3 hafta sürebilir
Hapşırma Genellikle olur Bazen
Boğaz ağrısı Genellikle olur Bazen
Öksürük Nadiren Genellikle olur
Kuluçka Süresi 10 gün 3 gün

 

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10