TürkBilgin
Guava Meyvesinin Faydaları Nelerdir Nelere İyi Gelir? – Guava Meyvesinin Faydalari Nelerdir Nelere Iyi Gelir

Guava Meyvesinin Faydaları Nelerdir Nelere İyi Gelir?

Muhteviyatında büyük miktarda C vitamini ve likopen yer almaktadır. Bilhassa al ya da pembe etli guavalar daha da büyük miktarda likopen ihtiva ederler. Meydana getirilen incelemeler likopenin, bilhassa baylarda prostat kötü huylu tümörüne karşı savunucu olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenden dolayı prostat kanseri olma ihtimali yüksek olan kişiler kesinlikle bu meyveyi tüketmelidir.

Guava, ek olarak betakaroten, potasyum ve çözülebilir lif bakımından fazla varlıklıdır. Bu yüzden guava kolesterol seviyesinin ve tansiyonun dengelenmesinde, bağlı olarak kalp sıhhatinin korunmasında büyük seviyede katkıda bulunur. İçeriğindeki faydalı bileşenler bünyede mikroorganizmalarla savaşmada fazlaca tesirlidir. Guava yüksek potasyum ve pektin içeriği sebebiyle de çağımızda cırcırın iyileştirmesinde seçenek edilen meyvelerden bir tanesidir.

C vitamini her gün durdukça kıymetini kaybettiğinden lekesiz meyvelerden almaya itina gösteriniz ve satın aldıktan kısa bir müddet sonra yemeye itina gösteriniz. Guava meyveleri ya taze olarak veya pişirilerek kullanıldığı gibi reçel, tatlı ve turşu imalatında da tüketilmektedir. Bunun beraberinde Java’da Guava ağacının yaprakları pirinçle beraber pişirilerek yiyecek olarak yenilir.

Bilhassa zayıflamak isteyen kişiler guavadan faydalanırlar çünkü lifli ve mineral yönünden varlıklı bir meyvedir. Kolesterol içermez ve karbonhidrat dozu oldukça düşüktür. Elma, turunçgil, üzüm gibi birtakım meyveye kıyasla daha az şeker ihtiva eder. Tok tutma yapısı mevcuttur. Guava bununla birlikte bileşimindeki A Vitamini yardımıyla göz sıhhati için de mühim bir yerdedir ve akbasma oluşumunu engeller.

Guava Meyvesinin Faydaları Nelerdir Nelere İyi Gelir? – Guava Meyvesinin Faydalari

Mühim bir yapısı da kötü huylu tümör gözeneklerinin meydana gelişini ve dağılımını önlemesidir. Guava yaprağı yağı, birtakım kötü huylu tümör ilacından daha fazla tesirlidir. Likopen, prostat tümörünün engellenmesinde mühimdir ve bu, guavada oldukça çok bulunur. Portakala kıyasla 4 kat daha çok C Vitamini ihtiva eder. İshal ve dizanteri iyileştirmelerinde tüketilmektedir. Barsakları dengeleyici ve tertip edici tesiri bulunmaktadır.

Gueva meyvesinin bileşimindeki bakır, tiroid sıhhati için mühimdir. B3 ve B6 Vitamini ihtiva etmektedir, bu da beyin sıhhati için gerekmektedir. Guava ek olarak öksürük ve nezleye şifa olur, pürüzlülük ve deri kuruluğunun önüne geçer.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap