Türk Bilgin
Gümüşhanenin Neyi Meşhur, Nüfusu ve Gezilecek Yerleri Nerelerdir? – Gumushanenin Neyi Meshur Nufusu ve Gezilecek Yerleri Nerelerdir

Gümüşhanenin Neyi Meşhur, Nüfusu ve Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Gümüşhane Tarihi

Günüşhane Karadenizin doğusunda kuytu bir köşeye gizlenmiş bir şehir gibi görünse de son yıllarda kabuğundan çıkmaya çalışıyor desek sanırım yanılmayız. İklim özellikleri olarak karasal iklimin ve Karadeniz ikliminin etkisinde kalan şehirin kuruluşu M.Ö. 3000’li yıllara dayanmaktadır.

Gümüşhane 1461’de Fatih Sultan Mehmed’in Trabzon’u fethetmesiyle Osmanlı topraklarına katılır. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle Osmanlı zamanında bir ticaret şehri olmuş, Osmanlı İmparatorluğunun altın ve gümüş paraları şehirde bulunan maden tarafından basılmıştır. Gümüşhane isminden de anlaşılacağı üzere adını gümüş madenlerinden almaktadır.

20.yüzyılın sonlarına kadar aktif olan maden şuan kapanmıştır. Osmanlı döneminde Trabzon Eyaletinin bir sancağı olan Gümüşhane Cumhuriyet Döneminde de Trabzon’a bağlı bir ilçe iken 1926 yılında İl olmuştur. Gümüşhane il olduğunda Bayburt, Kürtün, Kelkit, Torul, Şiran ilçeleri olmak üzere toplam 5 ilçesi vardı. Daha sonra 1989 yılında Bayburt’un il olmasıyla birlikte Kelkit’e bağlı bir belde olan Köse ilçe oldu ve günümüzde de Gümüşhanenin Kelkit, Köse, Şiran, Torul, Kürtün olmak üzere 5 ilçesi mevcuttur. Şehir Harşit vadisinin üzerinde yüksek ve engebeli dağların arasında kurulduğundan Gümüşhanenin rakımı hemen yanı başındaki komşu il Trabzon’a göre oldukça yüksektir. Şehir merkezinin rakımı 1210 m’dir. Karadenizin bir dönem kendi kaderine terkedilmiş bu küçük ve şirin şehirinde iş imkanlarının olmaması ve hızla artan nüfusun da etkisiyle özellikle 1970’li ve 1980’li yıllarda büyük şehirlere göç vermiş, Türkiye’nin en çok göç veren illeri arasındaki yerini almıştır.

Gümüşhane Nüfusu

Gümüşhanenin nüfusu 1970-1980 göçlerinden sonra giderek azalarak 125000’e kadar düşmüş ve 2000’li yıllarda devlet tarafından yapılan yatırımlar, üniversitenin de açılmasıyla birlikte göç almaya ve nüfus artışı meydana gelmiştir. İçinde bulunduğumuz 2017 yılında Gümüşhane nüfusu bir önceki yıla göre %10 civarı bir artış gösterek 172000 olmuştur. Nüfusun yaklaşık 1/3’ü şehir merkezinde yaşamaktadır. Geriye kalan nüfus ise 5 ilçe ve köylerde yaşamaktadır.

Gümüşhane’de Gezilecek Yerler

♦ Limni Gölü

♦ Karaca Mağarası

♦ Tomara Şelalesi

♦ Eski Gümüşhane

♦ Santa Harabeleri

♦ Zigana Köyü

♦ Kadırga Yaylası

♦ Söğütağıl Dağ Evi

♦ Sarı Çiçek Köy Odaları

Doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir şehir olan Gümüşhane, ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Reklam ve tanıtım bakımından pek tanıtılamasa da, bugün özellikle Yukarıda saydığımız Karaca Mağarası, Limni Gölü, Tomarra Şelalesi, Santa Harabeleri ve Gümüşhanenin Merkez Söğütağıl köyünde bulunan Dağ Evi özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Yolunuz Gümüşhaneye düşerse Merkeze bağlı Sarı Çiçek köyünde bulunan Sarı Çiçek Odalarını Mutlaka gidip görülmesi gereken Türkiye’nin ender ustalık eserlerinden bir kaçıdır.

Gümüşhanenin Neyi Meşhur?

♦ Pestil

♦ Köme

♦ Kuşburnu

♦ Peynir Çeşitleri (telli peynir, lor peyniri v.b)

♦ Ekşi Elma

♦ Et Döneri

Sarı Çiçek Odaları

Türkiye’nin bazı illeri vardır ki bu iller örnek vermek gerekirse, Giresun fındık ile Rize Çay ile özdeşleşmiş olan 2 şehirdir. Gümüşhane ismi dendiğinde ise akıllara gelen ilk şey, pestil ve kömedir ki, şehire girişte gidenler görmüştür. Pestilin ve kömenin anavatanına hoşgeldiniz tabelasıyla karşılaşırsınız.

Bütün bunları sizler ile paylaştıktan sonra bir konuya girmeden yapamayacağım Gümüşhanenin Neyi Meşhur sorusuna Gümüşhanelilerin çoğunun verdiği cevap aynı Gümüşhanespor! şehirin profesyonel liglerde bulunan tek takımı olan Gümüşhanespor Sportoto Türkiye 2. liginde mücadele ediyor ve geçtiğimiz yıl ve ondan önceki yıl iki kez 1. lige yükselme fırsatını finalde kaybettikleri için Gümüşhaneliler bu konuda biraz buruk. Ancak bir futbol takımının şehiri nasıl kenetlediğine şahit oldum ve çok şaşırdım. Gümüşhanesporun içerde oynadığı maçlarını genci yaşlısı çoluk çocuk herkes trübünden büyük heyecan içinde izliyor.

Gümüşhane Nasıl Bir Şehir?

Karadeniz’in bu küçük şehrinin insanları çok cana yakın ve herkes tarafından bilindiği üzere vatanseverdir. Bizzat gidip yerinde sohbetlerine ortak olarak bu altın kalpli insanlar ile hasbihal etme şansı yakaladığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bir çok yılı olaysız geçiren Gümüşhane; 2005, 2006, 2007 yıllarında Gümüşhane Emniyet Müdürlüğünün nezaretine herhangi bir suçtan ötürü giren bir suçlu yoktur.

Arazi yapısı nedeniyle PKK terör örgütü tarafından bir çok kez sızma ve eylem girişiminde bulunulsa da yerli halkın ve emniyet güçlerinin de başarılı operasyonları sayesinde PKK terör örgütünün şehire yerleşmesi engellenmiştir.

Not: Gümüşhaneye yolunuz düştüğünde Harşit çayı üzerinde ve erdemler köyünde bulunan alabalık tesislerinde balık yemeyi, şehir merkezinde bulunan lale lokantasında döner yemeyi, pestil ve köme almadan sakın dönmeyin.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10