Güneşin Ömrü Ne Zaman Bitecek Sönecek?

Güneşin Ömrü Ne Zaman Bitecek Sönecek?

Dünyamızın ısı ve ışık kaynağı konumunda olan güneş, sonu gelecek olan bir yapıdır. Güneşin ömrü ne zaman bitecek konusunda dünya var olduğundan beri bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmaların yapılmasındaki temel gaye güneş söndüğü zaman insanlığın da yok olacak olmasıdır. Güneş ne zaman sönecek konusu bizlerin de ilgi alanına girdiğinden dolayı sizlere bu konuda yapılan bilimsel açıklamaları sunacağız.

ABD’li astronomlara göre, güneş beklenmedik biçimde uzun sürecek oldukça zayıf bir etkinlik evresine girdi. Bu halin yeryüzünün iklimini ciddi anlamda etkileyebileceğini vurgulayan bilim insanları, güneşin uzun bir müddet durallık evresine girdiğinin izleri olan, üstündeki lekelenmelerde bariz bir azalma ve kutuplarına yakın kesimlerdeki faaliyetlerinde durağanlaşma gözlemlediklerini bilim dünyası ile paylaştı.

Bu bölgede 3 ayrı inceleme meydana getiren ABD’nin ulusal güneş gözlemevi ve hava güçleri laboratuarında sorumlu bilim insanları, güneş’te 2008’de başlamış olan şu anki döngünün, yüzeyindeki lekelenmelerin adedi, içerisindeki faaliyeti, gözüken çevresi ve tacıyla en yüksek düzeye gelmesinden, bundan sonraki döngünün fazlaca aheste olacağını düşündürdüğünün altını çizdiler.

İncelemelerden birine başkanlık eden ulusal güneş gözlemevinin direktör yardımcısı Frank Hill, “şayet yanılmıyorsak, güneş’in şu anki döngüsü uzun seneler boyunca devam edecek durağanlaşma periyodu öncesindeki son en yüksek faaliyeti” diyerek, bu olguyu “beklenmedik ve alışılmadık” olarak vasıflandırdı ve bunun evrenin keşfinden yeryüzünün iklimine değin oldukça sayıda mevzuu etkileyeceğini belirtti. Geçmiş zaman içerisinde, güneş’in uzun dönem zayıf manyetik faaliyete girdiğinde, evrende de soğuma ve buzullaşma gözlemlenmiş, bu dönemler süresince atmosfer soğumuş ve haberleşme sistemlerini bozacak biçimde atmosferin büzülmesine ve kutuplarda manyetik fırtınalara sebep olmuştu.

ABD’li bilim insanları, birbirinden tamamıyla ayrı 3 gözlemin de aynı neticeye alamet ettiğini ve güneş üstündeki leke döngüsünün bir kış uykusu evresine girilmekte olabileceğini gösterdiğini açıkladılar. Güneş üstündeki lekelenmeler her 11 senede bir çoğalıyor ya da azalıyor, 2 döngünün sonunda manyetik kutuplar bölge değiştiriyor.

Sadece bilim insanları, güneş’in faaliyetlerindeki bu azalmanın, güneş üstünde hiç leke gözlemlenmediği 1645’ten 1715’e 70 sene müddetle Avrupa’nın ufak bir buzul çağı yaşamış olduğu son zamanların ikincisine yol açıp açmayacağını kesin olarak bilmiyorlar.

Avrupalı araştırmacılar, güneş’teki aktivitelerin mühim biçimde az hale gelmesinin dahi evrende insanoğlunun sebep olduğu karbondioksit salınımının yol açmış olduğu ısınmayı telafi etmeyeceğini söyleyerek, hesaplarına göre, geçmiş zaman içerisinde Avrupa kıtasının yaşamış olduğu mini buzul çağlarında sıcaklıkların 0,3 santigrat derece azaldığını, BM profesörler komisyonunun ise çağ sonuna dek ısı çoğalışı öngörüsünün 3,7 ile 4,5 santigrat olduğunu vurguluyorlar. Durum böyle devam ederse güneşin yaklaşık 1000 yıl içerisinde sönmesi beklenmektedir. Böyle bir durumun meydana gelmesi canlılığın sonu olarak tanımlanmaktadır.

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir