Türk Bilgin
Harem Nedir, Osmanlı’da Harem Nasıl Bir Yerdir? – Harem Nedir Osmanlida Harem Nasil Bir Yerdir

Harem Nedir, Osmanlı’da Harem Nasıl Bir Yerdir?

Bir çok Türk dizisine konu olmuş olan harem nedir, gerçekte  Osmanlıda harem hayatı nasıldır, harem ne demek gibi soruları cevaplar nitelikteki yazımızı Türk Bilgin okurları için hazırladık.

Harem Nedir

Harem sözcüğü “gizemli, saklı” anlamına gelir. Evlerde eşlerin ve çocukların yaşadıkla­rı bölümdür. Ancak “Harem” denilince akla Topkapı Sarayı’nın Haremi gelir. Harem hakkında çok net bilgiler olmadığı için, genelde hayal gücünden faydalanılmıştır.

Sultanın yasal olarak dört eş alma hakkı vardı.  Sarayın Harem kısımında sultanın ailesi  yaşar­dı. Sultanın erkek olan çocukları da 11 12 yaşlarına  kadar Harem’de yaşar ve özel olarak eğitilmekteydiler. Balkan­lar ve Kafkaslardan özenle seçi­lerek saraya getirilmiş çok sayı­da genç kız da yine Harem’de geleceklerini beklerdi.

Haremdeki kadınlar arasın­da sultanın annesi Valide Sultan en önemli kadındı. Sultanın eşlerinin ve çocuklarının özel daireleri vardı. Harem, siyah ve beyaz hadım ağaları tarafından gözetlenir ve korunurdu. Beyaz ağalardan bazılarının yaşamları devlet yönetimi noktalarına ka­dar uzanmış ve bunlardan dört tanesi de vezirliğe kadar çıkmış­tır. Siyah ağalar genelde Afrika’dan toplanırdı. Bu insanların başkanı yani ağası saray protokolünde önemli yer tutar­dı.

Harem Dairesinin Özellikleri

Harem’in inşaatının kesin olarak ne zaman tamamlandığı bilinmiyor. Sarayın yaklaşık 15.000 m2 büyüklüğündeki bu bölümünde 259 oda, 4 mutfak, 6 kiler, 12 sandık odası, 8 ha­mam, 1 hastane ve 1 havuz vardı.

Harem’in ana giriş kapısı, ikinci avludaki Araba Kapısı denilen yerdeydi. Kadınlar, Hareme girip çıkarken yalnızca bu kapıyı kullanırlardı. Bu ka­pıdan girince 3. Murat dönemi­ne tarihlenen Dolaplı Kubbe’yle geziye başlarsınız. Buradaki Şadırvanlı Sofa, Adalet Kulesi ile bağlantılıdır. 16. yy.da inşa edil­miş olan Harem Ağaları Koğuşunun en üst katında Şeh­zadeler Mektebi bulunurdu. Padişahın ailesi ve cariyelerin yaşadığı bölümle, harem ağala­rının yaşadıkları bölümü Cüm­le Kapısı ayırırdı. Buradaki üç kapıdan soldakinden cariyeler kısmına, ortadakinden valide taşlığına, sağdakinden de padi­şahın dairesine geçilirdi.

Hamam, çamaşır çeşmesi, mutfak ve koğuştan oluşan Ca­riyeler Taşlığı, 1666 yangının ağır hasar gördükten sonra ye­niden yapılmıştır. Harem’in ve hanedanın yöneticisi konumun­da olan Valide Sultan’ın dairesi en lüks eşyalarla döşenmiştir. Giriş, yemek salonu ve yatak odasından ibaret olan dairenin hamam kısmı Mimar Sinan ta­rafından restore edilmiştir.

  1. yy.da onarım görmüş olan 1. Abdülhamit Salonu ise sarayın en geniş bölümlerinden biridir. 3. Murat’ın Mimar Si­nan tarafından düzenlepmiş olan Has Odasının çinileri çok güzeldir. Çifte Kasırlar, 18. yy.dan sonra Veliaht Sultan da­iresi olarak değerlendirilmiş. Gözdeler Taşlığı ve Dairesi de 18. yy.a tarihlenir.
  2. yy.da inşa edilmiş olan Altın Yol’u Padişahlar, Harem’e geçmek için kullanırlardı. Tah­ta çıktıkları zaman bu yoldan geçtiklerinde de cariyelere altın sikkeler atarlardı. Bu dingin ve barışçı havasına karşın Harem’de çok acı olaylar da yaşanmış, sa­yısız veliaht ve cariyenin yanı sıra 1. İbrahim, 4. Mustafa ve 3. Selim gibi üç sultan da Harem’de öldürülmüştür.
  3. Abdülmecit döneminde Osmanlı Sultanları yönetimi Dolmabahçe Sarayı’na taşımış­tır. Topkapı Sarayı, 9 Ekim 1924’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından müzeye çevrilmiştir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10