Türk Bilgin
Haydarpaşa Garının Tarihçesi Nedir? – Haydarpasa Garinin Tarihcesi nedir

Haydarpaşa Garının Tarihçesi Nedir?

Anadolu’nun başlangıç noktasıdır Haydarpaşa Garı. Bu koca bina mimari karakteristiği ve tarihi özellikleriyle Türkiye’deki gar binalarının en önemlilerindendir. Devrin Osmanlı padişahı II. Abdülhamid döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde, yapımına başlanan gar 19 Mayıs 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir.

Haydarpaşa Garı Hakkında Bilgi

Binanın bulunduğu sahaya rivayete göre III. Selim’in paşalarından biri olan Haydar Paşa’nın adı verilmiştir. Ayrıca garın önünde mendirek inşa edilerek Anadolu’dan gelecek veya Anadolu’ya gidecek vagonların eşyalarını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler yapılmıştır. Tarihi gar bazı dönemlerde çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmüş ve ardından onarılmıştır.

Haydarpaşa Garı, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan, Anadolu şehirleriyle İstanbul’u buluşturan ve Hicaz demiryolunun başlangıcı olan önemli bir noktadır. Görkemli mimarisiyle hem İstanbul’da yaşayanların, hem de şehre ilk defa ayak basanların uğrak noktalarından biridir burası. Bugüne kadar milyonlarca insanın kavuşmasına şahitlik etmiş olan bu muhteşem yapı şimdilerde yılların yorgunluğunu atıp eski günlerine kavuşmayı bekliyor.

Deniz kıyısında bulunan gar tarihi özelliği ve mimari yapısı ile ön plana çıkıyor. Haydarpaşa Gaayarının bulunduğu alan 1903 yılına kadar denizle kaplıydı. İlk Haydarpaşa Garı bugünkü Çayırbaşı Köprüsünün bulunduğu yerde 1872’de yapıldı. Haydarpaşa-İzmit arasında 1872’de açılan hat ve sonrasında yapılan yeni hatlar nedeniyle bu bina yetersiz kalınca, Abdülhamid döneminde yeni bir gar binasının yapımına karar verildi. Haydarpaşa Garının projesini Otto Ritter ve Helmuth Cuno isimli iki mimar yapmıştır.

İnşaatta İtalyan ustalar ve mühendisler çalışmıştır. İnşasına 1906’da başlanan gar, 1909 yılında bitirildi. Bina başlangıçta 2525 metrekare arsa üzerine kuruldu, bu alan günümüzde 3836 metrekareye yayıldı. Her biri 21 metre uzunluğunda 1100 ahşap kazığın buharlı şahmerdan ile denize çakılması ile temeli atılan bina, su seviyesine kadar Hereke’den getirilen açık pembe taşlarla yükselir. Zemin kat ve asma katlarda kullanılan taş cephe kaplaması açık nefti renkte Bilecik-Osmaneli’den çıkarılan lefke taşıdır. Yapının kuzey cephesi (Selimiye tarafı) yer yer taş kaplama ve sıvayla örtülüdür.

Kültürümüzde önemli bir yer tutan Haydarpaşa Garı’nın merdivenlerinde fotoğraf çekilmek neredeyse gelenek haline gelmiştir. Şehri ziyarete gelenler mutlaka o basamaklarda bir kaç dakika denizi seyre dalar. Zarafetiyle göz kamaştıran bu enfes yapı kim bilir ne hikayeler saklıyor bağrında. Tarihten aldığı güçle yaşamaya devam edecek olan gar, İstanbul’un simgelerinden biri olmayı sürdürecek.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10