Hibrit nedir? Hibrit araçların özellikleri nelerdir ?

Hibrit nedir? Hibrit araçların özellikleri nelerdir ?

Hibrit Nedir ?

Son dönemlerde eşsiz gelişmelere imza atan teknoloji, insanların vazgeçilmezi olan araçlarda da aynı şekilde ilerlemelere neden oluyor. Bu gelişimler içinde yer alan hibrit teknolojiler en sık kullanılan ve tercih edilen sistemler olarak karşımıza çıkıyor. Yeni nesil bir ifade ile Melez motor sistemlerine sahip olan bu harika araçlar, randıman olarak da oldukça tatmin ediciler.

Kısıtlı olan yakıt ve diğer kaynakları daha ekonomik şekilde kullanmak amacı ile arayışlar devam ederken, yakıttan ciddi tasarruf sağlayan Hibrit motorlar geliştirildi. Alternatif enerji kaynakları arayışları ve teknoloji de ki özel gelişimler sayesinde bu ürünlere yönlenme hızlandı. İlk olarak 1997 yılında geliştirilerek seri üretime geçilen bu farklı motor arayışları açısında oldukça ekonomi sağlamıştır.

Hibrit Motor Nasıl Çalışır?

Aynı zamanda çevreye de duyarlı olan bu motorlar farklı artıları ve eksileri ile artık hayatımıza girdiler bile. Zaman içinde ilk olarak benzinli, ardından dizel Hibrit araçlar ile çalışmalar başladı. İçten yanmalı olarak çalışan bir benzinli motor ve yanında bulunan bir batarya ile devinimi sağlıyorlar. Çalışan motora sonradan jeneratör takviyesi alınıyor. Bu sistemde %40 hatta %50 enerji tasarrufu da ağlanmış oluyor.

Üstelik akıllı bir sistem olan bu motorlar, kendini 5 farklı işleyişe göre ayarlayabiliyor. Bu neden ile de araç daha az yakıt ve enerji kullanarak yüksek bir randımana ulaşılmasını sağlıyor. Bu akıllı sistemler aracın yokuş kalkış ya da rampa çıkışlarında gerek gördüğünde benzini devreye alarak, devrin düşmesine engel oluyor. Bu şekilde de aracınızı güvenli ve konforlu bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Çok aşırı hız yapılmasını istediğinizde ise her iki güç de devreye girerek size üstün bir performans deneyimi yaşatabilir.

Hibrit Araçların Artıları Eksileri Nelerdir?

Öncelikli olarak yakıttan ciddi tasarruf sağlayan bu araçlar %50 ya yakın bütçenize dost bir yaklaşım sergilerler. Hibrit motorlar az yakıtın yanı sıra çevreye daha az gaz salınımı yapmaları sayesinde oldukça güçlü bir şekilde doğayı korumaktadırlar. Bu şekilde petrol tüketimi de düşecektir. Bu tip araçlar randıman açısından, sessizliği ve diğer bazı özellikleri ile kullanıcıların ilk tercihi oluyor.

Hibrit araçlar ülkemizde şuan için gereken ilgiyi göremedi. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise yüksek fiyatları ve elektrik şarj istasyonlarının yaygınlaşmamış olması. Bu neden ile uzun yolculuklarda kullanıcılar sıkıntı yaşayabileceklerini düşünerek bu tip araçları tercih etmiyorlar.

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir