Türk Bilgin
Hidrojen Bombası Nedir? Gücü ve Atom Bombası ile Arasındaki Farklar Nelerdir? – Hidrojen Bombasi Nedir Gucu ve Atom Bombasi ile Arasindaki Farklar Nelerdir

Hidrojen Bombası Nedir? Gücü ve Atom Bombası ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Son günlerde gündemi bir hayli meşgul eden konulardan birisi olan Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi ve bunun sonucunda da Kore Adasında meydana gelen depremler ki, en son ölçülen depremin şiddeti 6.2’dir. Aslında patlamadan sonra adada meydana gelen bu depremin şiddetine bakarak bile hidrojen bombasının ne kadar yıkıcı bir nükleer silah olduğunu anlayabiliriz.

Hidrojen Bombası

 

Hidrojen ya da diğer adıyla füzyon bombası, en kısa tanımla; bir çekirdek kaynaşması sonucunda meydana gelen ve hidrojen atomlarının birleşerek kontrolsüz bir güç açığa çıkarmasıdır. Bu kontrolsüz güç dünyada en son ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombasından en az 10-15 kat daha yıkıcıdır. (Kuzey Korenin Hidrojen Bombası denemesi, hiroşimaya atılan atom bombasının 8 katı büyüklüğündedir.)

Nükleer Bombanın Tarihi

Nükleer bombayı daha önce ilk kez deneyen 1952 yılında ilk olarak geliştiren ve 1954 yılında da Büyük Okyanusta bulunan Marshal Adalarına atarak deneyen devlet Amerika Birleşik Devletleri’dir. ABD’nin Marshall Adalarında denediği bu bomba Nagazaki’ye atılan atom bombasından 1000 kat daha güçlü ve yıkıcıdır. ABD’nin bu denemesinden sonra 30 Ekim 1961’de Sosvyetler (şimdiki adıyla Rusya) Novaya Zemlya’da denediği ve Tsar Bomba lakabı ile anılan 57 Megatonluk bu dev bomba ise Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombasından 3800 kat daha kuvvetlidir. Sovyetler’in attığı hidrojen bombasının oluşturduğu alev topu yaklaşık 1000 km uzaktan dahi görülmüştür.Hidrojen Bombası Nedir? Gücü ve Atom Bombası ile Arasındaki Farklar Nelerdir? – atom bombas%C4%B1

Hidrojen Bombası İle Atom Bombası Arasındaki Farklar

♦ Hidrojen (füzyon) bombası tanımlanırken kontrolsüz olarak Termo Nükleer Enerji yıkıcı nükleer bir silah olarak belirtilebilir.

♦ Hidrojen bombasını atom bombasına göre bu kadar etkili kılan özelliği ise hidrojen hidrojen atomlarının birleşip helyum atom yapısını oluşturarak, Termonükleer bir tepkime yaratmasıdır. Bunu bir örnek ile anlatmak gerekirse hidrojen bombasının patlaması, çekirdek kaynaşması yada birleşmesi denilebilir bu olaya da fizikde füzyon denir.

♦ Atom bombasında ise durum tam tersidir çekirdek bölünmesinden meydana gelen güçün açığa çıkmasından kaynaklandığından dolayı bu olaya ise fizyon denir.

Geçmişte insan yaşamı için oldukça tehlikeli olan atom ve hidrojen bombasını yapan ABD ve Rusya bugün kendilerinden başka hiçbir ülkenin bu iki bombaya sahip olmasını istemiyor. Çünkü bu silahlara sahip olan ülkelerin kendileri için tehlikeli bir durum olduğunun farkındalar.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10