Türk Bilgin
Horlamayı Ne Keser Durdurur? – Horlamayi Ne Keser Durdurur

Horlamayı Ne Keser Durdurur?

Horlama yüksek sesin meydana gelmesine neden olduğu gibi soluk alıp verme konusunda horlayan kişinin sıkıntılar çekmesine neden olduğundan dolayı ciddi sağlık problemleri arasında yer alır.

Horlamayı ne keser konusu üzerine çok sayıda bilimsel araştırma yapılmış ve horlamayı ne durdurur konusuna dair çeşitli yöntemler keşfedilmiştir. Horlama genel olarak bir uyku rahatsızlığı olarak kabul edilmektedir. Uyku esnasında boğazın hemen arka kısmında bulunan yumuşak dokularda şiddetli titreşimlerin meydana gelmesi kişinin horlamasına neden olmaktadır.

Horlama esnasında yüksek ses ortaya çıktığından dolayı horlayan kişi etrafta bulunan kişilerin rahatsız olmasına neden olmaktadır. Özellikle evli çiftler horlama nedeniyle çeşitli problemler yaşayabilmektedir. Yaşlılık, aşırı alkol tüketimi, sinüs enfeksiyonları, uyku apnesi gibi problemler horlamanın ortaya çıkmasındaki en büyük nedenler olarak gösterilmektedir.

Horlama tedavisi yapılmayacak olursa bu durum kişinin uyku esnasında nefesinin durmasına ve bu yüzden ölümlerin dahi yaşanmasına neden olabilmektedir. Günümüzde uyurken öldü diye nitelendirilen kişilere baktığımızda birçoğunun horlama probleminin olduğunu görüyoruz.

Bu yüzden horlama konusu önemsenmeli ve tedavisi için çözüm yolları aranmalıdır. Bizler de sizlere elimizden geldiğince yardımcı olabilmek adına horlamayı ne keser ve horlamayı ne durdurur gibi konularda bilgiler vereceğiz ancak sizlere vereceğimiz bu bilgiler kalıcı çözümler için yeterli değildir. Bu yüzden horlama sorununun ortadan kaldırılması için kesinlikle alanında uzman bir kişiden destek alınması gerekmektedir. Bu sayede horlama probleminizden daha kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Horlamayı ne durdurur

Horlamaya en çok etkisi olan şey şüphesiz kişinin yatış pozisyonudur. Sırt üstü yatarak uyunması horlamanın ortaya çıkmasında aşırı derecede etkilidir. Bu yüzden horlama probleminiz varsa sırt üstü yatmak yerine yan yapmayı tercih edin. Bu yöntem horlamayı ortadan kaldırmak için kabul gören en etkili yöntemlerden birisidir. Kişinin aşırı derecede kilolu olması da horlamaya etki eden bir şey olarak kabul edilmektedir. Eğer aşırı kilolarınız varsa ve horlama sorunu yaşıyorsanız horlamayı ortadan kaldırmak için kesinlikle en kısa zaman içerisinde kilo vermeye özen gösterin.

Burunda tıkanıklıkların meydana gelmesi horlama sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Burun tıkanıklıklarını ortadan kaldırmak için geliştirilmiş olan burun bantları bulunmaktadır. Uyumadan önce burnunuza burun bantlarını takacak olursanız soluk yolunuz açık kalacaktır ve bu sayede horlama probleminiz ortadan kaldıracaktır. Burun tıkanıklığı nedeniyle horlama sorunu yaşıyorsanız kesinlikle bu burun bantlarını denemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca uyumadan evvel burnunuzu temizlemenizde faydalı olacaktır. Aşırı alkol tüketen kişilerde boğaz kuruluğu meydana gelir bu boğaz kuruluğu boğaz kaslarında titreşim yoğunluğunun artmasına neden olur. Ayrıca sigarada bu durumun ortaya çıkmasında etkilidir. Alkol ve sigara tüketimini sonlandıracak olursanız buna paralel olarak boğaz kuruluğunuz ortadan kalkacaktır ve horlama probleminiz bitecektir.

Uyku esnasında başın alçakta kalması solunum yolunun tıkanmasına ve horlamanın oluşmasına neden olur. Bu yüzden yastığınızın yüksek olmasına özen gösterin. Yastığın yüksek olması uyku esnasında ağzınızın kapalı olmasını sağlayacaktır ve bu da horlamanın önüne geçecektir.

Horlamayı tedavi etmek adına geliştirilmiş olan çok sayıda ilaç bulunmaktadır ancak bu ilaçların yan etkileri olduğundan dolayı kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Doktorunuzun sizlere reçete etmiş olduğu horlamayı giderme konusunda geliştirilmiş olan ilaçları kullanarak horlama probleminizi büyük ölçüde ortadan kaldırmanız mümkündür.

Neredeyse her şeyi denemiş olmanıza rağmen horlama problemini bir türlü ortadan kaldıramıyorsanız büyük ihtimalle sorun geniz etinin veya bademciklerin büyümesinden kaynaklanıyordur. Bu tip durumlarda solunum sistemini açmak için cerrahi müdahalelere başvurulmaktadır.

Geniz etinin veya bademciklerin alınması solunum sisteminin açılmasını sağladığından dolayı horlamanın ortadan kaldırılması bu sayede mümkündür. Eğer geniz eti ve bademcik kaynaklı bir horlama söz konusuysa ilk öncelikle ilaç tedavisi uygulanır ancak olumlu sonuç alınmayacak olursa cerrahi müdahalelere başvurulur.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10