Türk Bilgin
Hücre Nedir Kısımları ve Görevleri Nelerdir? – Hucre Nedir Kisimlari ve Gorevleri Nelerdir

Hücre Nedir Kısımları ve Görevleri Nelerdir?

Hücre, kaba tabirle canlıların en küçük yapı taşıdır. Canlılığın meydana gelmesini sağlayan hücreler çeşitli kısımlardan oluşmaktadır ve bu kısımların kendilerine has görevleri bulunmaktadır. Hücreler, biyoloji derslerinin temel konuları arasında yer alsa da insanların hücrenin kısımları ve hücrenin görevleri hakkında bilgi alırken anlam karmaşası yaşadıklarından dolayı sizlere kısa özet halinde hücrenin tüm bölümleri hakkında bilgi vereceğiz

Hücre Zarı: Hücre adı verilen yapının çevreni saran, içeriye girenleri ve hücre dışına çıkanları kontrol eden yapıdır. Seçici özelliğe sahip olan hücre zarı, özellikle hücreyi dış etkilere karşı korumakla mükelleftir. Geçirgen yapıda olması hücrenin çevre ile iletişim içerisinde olmasını sağlamaktadır.

Çekirdek: Hücrenin iç kısmında yer alan çekirdek, hücrenin kontrol merkezidir ve tüm fonksiyonları aynı insan beyni gibi yönetir. İçerisinde bulunan DNA ve RNA yapıları sayesinde proteinleri ve enzimleri belirleyip hücre fonksiyonlarının bir düzen dahilinde olmasını sağlar.

Sitoplazma: Hücre içerisinde yer alan sıvı kısımdır. Akışkan özelliğe sahip olan bu kısım içerisinde mitokondriyonlar, endoplazmik retikulum, golgi kompleksi, lizozom, mikrotübül, mikrofilament ve sentriyoller gibi hücrenin önemli bölümleri yer almaktadır.

Mitokondriyonlar: Hücrenin yaşamsal faaliyetleri için gerekli olan enerjinin üretilmesinde görev üstlenir. Hücrenin tüm yaşamsal fonksiyonları için gerekli olan enerji mitokondriyonlar aracılığı ile elde edilir.

Endoplazmik Retikulum: Hücrenin fabrikası denilecek niteliktedir. Hücre içerisinde taşıma fonksiyonunu gerçekleştirmesi ile tanınır. Bu yapının üzerinde ribozomlar bulunur. Ribozomlar aracılığıyla protein sentezi yapar.

Golgi Kompleksi: Hücrenin deposudur. Salgılanacak olan maddeler burada depolanır. Ayrıca salgılanacak olan maddeler son formunu bu kısımda almaktadır.

Lizozomlar: Hücrenin sindirim organıdır. Bu bölümde meydana gelen fonksiyonlar sayesinde enerji elde edilebilmektedir. Bu özelliğinden dolayı hücrenin en önemli kısımlarından birisi olarak görülür.

Hücrenin kısımları ve görevleri bu şekildedir. Elbette ilgili konu daha detaylandırılabilir ancak bizler sizlere hücre konusun anlayabileceğiniz şekilde özetleyerek aktarmaya çalıştığımızdan dolayı verdiğimiz bu bilgilerin konuyu kavramanıza yardımcı olacağı inancındayız.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10