Türk Bilgin
İdeal Gaz Nedir? – Ideal Gaz Nedir

İdeal Gaz Nedir?

İdeal gaz özellikle kimya derslerinde öğrencilere yöneltilmiş olan problemlerde sıklıkla karşılaşılan bir kavramdır. İdeal gaz nedir sorusuna birçok kişinin cevap verememesinden dolayı ideal gazın tanımı hakkında bilgi vermemizin Mantıklı olacağını düşünmüş bulunuyoruz. Özellikle kimya derslerinde karşılaştırmış olduğunuz problemleri yapmakta zorluk çekiyorsanız Gelin hep birlikte ideal gaz nedir öğrenelim. Bu sayede karşımıza bu kavram çıktığında hangi yolu izlememiz gerektiğini daha net bir şekilde anlayabiliriz.

İdeal gaz, moleküllerin öz hacimlerinin moleküllerin serbestçe dolaştıkları tüm hacme oranı çok küçük olan, moleküllerinin arasında çekme ve itme kuvvetleri yer almayan, molekülleri arası çarpışmaların esnek olduğu gaz modeli olarak tanımlanmaktadır. Gerçek durum ele alındığında, hiçbir gaz ideal gaz olarak kabul edilemez ancak birçok gaz düşük basınç ve yüksek sıcaklıklarda ideal gaz profiline uygun bir karakter sergiler. Yaşanan bu durum da ideal gaz tanımının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

İdeal gaz tanımı ve kabulü gazlarla ilgili temel denklemleri oluşturabilmek ve matematiksel formülasyona gidebilmek adına oluşturulmuştur. Kısaca hava ideal gazdır diyebiliriz. Birçoğunuzun kimya derslerinde karşısına çıkan ideal gaz kavramında yer alan gaz aslında hava olarak nitelendirmiş olduğumuz gazdır.

İdeal gazın tanımı ile alakalı eksik olduğunu düşündüğünüz kısımlar varsa bu konuda sıkıntı çeken kişilere yardımcı olabilmek adına ideal gazın tanımı hakkında Sizlerde bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz ve bu sayede kimyanın daha kolay şekilde Anlaşılan bir ders haline gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10