Türk Bilgin
Kalıtsal Hastalıklar Önlenebilir Mi? – Kalitsal Hastaliklar Onlenebilir Mi

Kalıtsal Hastalıklar Önlenebilir Mi?

Kalıtsal özellikler yeni doğan canlıya anne ve babadan direkt olarak geçmektedir. Örneğin insanlardaki göz rengi ve saç rengi anne ya da babadan çocuğa geçen kalıtsal özellikler arasında yer almaktadır. Kalıtsal özellikler her ne kadar neslin devamlılığını sağlamak konusunda etkin olsa da genlerde meydana gelen çeşitli bozukluklar kalıtsal hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Günümüzde birçok kalıtsal hastalığın tedavisi mümkün olmadığından dolayı kalıtsal hastalıklar ile mücadele eden kişiler kalıtsal hastalıklar önlenebilir mi sorusunu sormaktadır.

Yavru olan canlıya anne ve babada yer alan genlerin baskın olanları geçmektedir. Baskın olan genlerde kalıtsal hastalıklar yer alıyorsa bu kalıtsal hastalıklar genlerin baskın olmasından dolayı yavru olarak kabul edilen canlıya direkt olarak aktarılır ve yeni dünyaya gelen canlı maalesef kalıtsal hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kalır. Her ne kadar kalıtsal hastalıkların sorunlu olan baskın genler ile aktarıldığını söylesek de yapılan araştırmalar sonucunda birçok kalıtsal hastalığın çekinik olarak kabul edilen genler ile yeni canlıya aktarıldığı tespit edilmiştir. Yani gen sisteminde meydana gelen tüm problemler yeni canlıya tamamen aktarılmaktadır ve bu durumda kalıtsal hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.

Kalıtsal hastalıklar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda kalıtsal hastalıkların özellikle akraba evliliği yapan kişilerde daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Gen sisteminde meydana gelen problemler akraba evliliklerinde tamamen aktarıldığından dolayı insanların kesinlikle akraba evliliğinden uzak durması gerekmektedir.

Kalıtsal hastalıklar birçok insanın yaşam kalitesinin ciddi oranda düşmesine neden olduğundan dolayı kalıtsal hastalıkları ortadan kaldırmak adına bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Kalıtsal hastalıklar sorunlu olan genlerin tedavi edilmesi ile ortadan kaldırılabilir. Bu yüzden kalıtsal hastalıkların önlenmesi ve tamamen ortadan kaldırılması genler üzerinde çalışmalar yapan uzmanların gerçekleştirebilecekleri arasında yer almaktadır.

Gen aşırı derecede karmaşık olduğundan dolayı bozuk olan genlerin büyük bölümü onarılamamakta ve bu durumda kalıtsal hastalıkların tedavi edilememesine neden olmaktadır. Gen sistemi ile alakalı bir gelişme olması durumunda kalıtsal hastalıkların tamamen ortadan kaldırılabileceğini söyleyebiliriz. Kök hücre çalışmaları özellikle bu hastalıkları ortadan kaldırmak adına yapılmaktadır.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10