Türk Bilgin
Kan Bağışının Önemi, Kimler Kan Verebilir? – Kan Bagisinin Onemi Kimler Kan Verebilir

Kan Bağışının Önemi, Kimler Kan Verebilir?

Bu sayfanın içeriğinde kan vermenin faydaları, kan bağışının önemi ve kan bağışı kimler yapabilir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Unutmayın kan bağışı hayat kurtarır.

Kan Bağışının Önemi

♦ Kana ihtiyaç duyan hastaların ihtiyacını gidermek ve hastaların hastalık durumunun iyiye doğru gitmesi için kan nakli olmazsa olmazdır.

♦ Kanın kendimize veya başkalarına gerekli olabileceği durumlar için kan grubumuzu öğrenmemiz; kan grubumuzu belirtir bir kartı da, her zaman yanımızda taşımamız gerekir. Bu, bir kaza geçirmemiz halinde gerekli kanın bulunmasında zaman kazanmamızı, ayrıca acil kan ihtiyacı olan birine faydalı olmamızı sağlar.

Kimler Kan Verebilir?

Hemoglobin düzeyi yeterli değerde olan bireyler kan bağışı yapabilir. Kan seviyesi normal olan sağlıklı bireyler kan bağışı yapınca eksilen kan hücreleri, kemik iliğinin çalışmasıyla hızla yenilenir. Dolaşıma genç kan hücreleri verilir. Sağlığı olumsuz etkileyecek kadar kan verilemeyeceği için kansız kalmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Sağlığı uygun olan insanlar iki ayda bir kan bağışlayabilir.

Öyle durumlar vardır ki yalnız başına tıbbi tedavi, hastalığın tedavisinde yeterli olmayabilir.

Bu durumları kısaca şöyle özetleyebiliriz :

  1. Sürekli kana ihtiyaç duyulan durumlar (kalıtsal kan hastalıkları, kan kanserleri),
  2. Acil durumlar (trafik kazaları, yaralanmalar, doğal afetler),

Önceden bilinen durumlar (cerrahi müdahaleler).

Yukarıda sayılan durumlarda hastalar mutlaka kana ihtiyaç duyar. Bu yüzden gönüllü kan bağışı bir insanlık görevidir. Kan bağışlarken bir gün bizim de tıpkı bağış yaptığımız insanlar gibi kana ihtiyaç duyabileceğimizi aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

Kan bağışında bulunmak hem birey hem de toplum açısından önemlidir. Mustafa Kemal Atatürk de “İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbirine yaklaştırarak, onları birbirine sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir.” , “En iyi kişi kendinden çok ait olduğu toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına kendini adayan insandır.” sözleriyle insan sevgisi, toplumsal dayanışma ve evrenselliğin toplum açısından önemini vurgulamıştır.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10