Türk Bilgin
Karantinada Sağlıklı Yaşamak İçin 10 Tavsiye – Karantinada Saglikli Yasamak Icin 10 Tavsiye

Karantinada Sağlıklı Yaşamak İçin 10 Tavsiye

Bu yazımızın içeriğinde sağlıklı yaşamak için sizleri bilgilendirici tavsiyeler, bilgiler bulunmaktadır. Sağlıkla kalın.

Sağlığınızı formda tutmak için 10 basit kural

1- Sık sık temiz hava almaya çıkın ve yürüyüş yapın. Kalp sağlığı için en güzel egzersiz budur. Yürüyüş, sinir siste­mini güçlendirir. Temiz havada gezerken sakinleşiyor ol­manız da oldukça önemlidir.

2- Menünüzdeki doymuş yağ miktarını azaltın. Margarin­den, tatlılardan, salam ve sosisten vazgeçin.

3- Menünüzdeki et miktarım azaltın ve bunu balıkla değiş­tirin. Daha fazla sebze ve meyve tüketin. Mönünüzün ya­rısı meyve ve sebze olmalı.

4- Kötü alışkanlıklardan kurtulun. Fazla kahve ve demli çay içmeyin, sigara kullanmayın.

5- Tuz tüketimini azaltın. Unutmayın ki tuz, sadece ekledi­ğiniz yemeklerde değil, salam, sosis, konserve gibi yiye­ceklerde de bulunur.

6- Kendinize tam dinlendirici bir uyku sağlayın. Aynı saatte yat­maya ve uyanmaya çalışın. Günde en az 6 saat uyumaksınız.

7- Daha çok gülün. Zira keyifli ve iyimser düşünceler öm­rünüzü uzatır. Stresli durumlarda sakin kalmayı öğrenin ve dinlenmeye çalışın. Monoton işleri çok uzun zaman yapmamaya çalışın. Ara sıra farklı işlere yönelin.

8- Düzenli egzersiz yapın. Fakat egzersiz sadece vücut için değil beyniniz için de gereklidir. Bulmaca çözün, şiirler ezberleyin. Bu gibi şeyler hafızanızı güçlü tutmaya yar­dımcı olacaktır.

9- Arkadaşlarınızın ve ailenizin değerini unutmayın. Onlar­la görüşmek için zamanınızı ayarlayın.

10- Kilonuzu kontrol altında tutun. Fazla kilolar bütün vü­cudu olumsuz etkiler. Zayıflamak için gerekirse yaşam tarzınızı değiştirin. Vücudunuza acıyın ve diyetlerle ken­dinize eziyet etmeyin. Zira gıda eksikliği de vücudunuzu zorlayabilir. Unutmayın, çabuk kaybolan kilolar o kadar çabuk geri alınır!

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10