Kasırga Nedir, Nasıl Meydana Gelir, Nasıl Oluşur?

Kasırga Nedir, Nasıl Meydana Gelir, Nasıl Oluşur?

Kasırga Nedir ?

Kasırga dünyada maddi manevi yıkıcı etkilere sahip olan bir doğal afettir. Bazı ülkeler özellikle ABD ve Meksika kasırganın yıkım ve insan ölümlerinin meydana geldiği, kasırganın en etkili olduğu ülkelerdir.

Kasırga Nasıl Oluşur?

Kasırga; Sıcak ve nemli denizlerde ortaya çıkmaktadır. Su üzerinde çok sıcak ve nemli havanın yükselmesiyle kasırga oluşmaya başlar ve rüzgar giderek şiddetini arttırırken, yağmur bulutları rüzgarın ve neminde etkisiyle toplanır ve fırtına oluşur. Dünya’da en çok kasırga oluşan iki bölge vardır birincisi Antil Denizi, ikincisi ise Meksika Körfezi’dir.

Her fırtına kasırga değildir. Bir fırtınanın kasırga sayılabilmesi için en az saatte 120 km hıza ulaşması gerekir. Kasırgalar çok yıkıcı bir doğal afettir. Geçmişte ve günümüzde bir çok örneği mevcuttur. Kasırganın oluştuğu Meksika Körfezi ve Antil Denizinde şiddetli dalgalar meydana gelebilmektedir, Bu dalgalar o kadar şiddetlidir ki, bazen sahil şehirlerini su altında bırakabilmektedir. Kasırgalar yılın Haziran ayı ile Ekim ayı arasında Atlas Okyanusu’nun Kuzeyinde meydana gelirken, Atlas Okyanusu’nun Güneyinde ise Eylül ayında meydana gelmektedir.

Kasırganın orta alanı (otağında) ısı normalden 10°-15°C daha yüksektir. Çünkü buradaki hava daha az faaldir. Yanlardaki yüksek hava basıncından merkezdeki alçak hava basıncına doğru güçlü bir hava akımı ortaya gelir. Ancak bu iç hava akımı adı verdiği hadisenin gücü kısmende olsa sürtünme ile hafifler. Kasırganın göz ve odak merkezi alanından dış kısımlara Genellikle yukarı doğru santrafüj kuvvetler aracılığı ile bir hava akımı ortaya gelir. Bu bölümde yel sürati azalır. Deniz seviyesindeki kuvvetli siklonik akıma tezat teşkil ederek antisiklonik bir akım ortaya gelir. Kasırgalar kolay bir buharla çalışan motora benzetilebilir. Kasırgayı hareket ettiren dinamo iç hava akımıdır. Hareketini ısı farkılıkları sağlamaktadır. Mal ve can kayıbına sebep olan kasırgalar üstünde senelerdir çalışmalar yapılmaktadır.

Kasırgalar, yerel fırtınalar kadar kuvvetli sayılmazlar. Orta kuşakta ortaya gelen ekstratropik siklonlar kadar da geniş çaplı değildirler. Ancak şunlar nisbeten geniş çapta ve şiddette olursa, tüm fırtınaların en tehlikelisi ve tahrip edicisi durumunu alırlar. Atlantikte ortalama senede yedi kasırga oluştuğundan doğu Büyük Okyanus’ta de aşağı yukarı aynı sayıda kasırga ortaya gelir. 1890-1910 arası çok, 1910-1930 arası az, 1930-1950 arası çok sık kasırga oluşmuştur. Kasırgaların ekseni kuzeybatı tarafında eser.

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir