Türk Bilgin
Katarın Nüfusu, Askeri Gücü ve Genel Özellikleri Hakkında Genel Bilgiler – Katarin Nufusu Askeri Gucu ve Genel Ozellikleri Hakkinda Genel Bilgiler

Katarın Nüfusu, Askeri Gücü ve Genel Özellikleri Hakkında Genel Bilgiler

Son Günlerde gündemi bir hayli meşgul eden Katar krizi diye de tabir edebileceğimiz bu durum, aslında katar ülkesinin dünyanın en zengin devleti olmasından ve dünyadaki kanıtlanmış doğal gazı rezervlerinin yaklaşık %60 katar da bulunmaktadır.

Katar Devleti Hakkında Merak Edilenler

Katar yüz ölçümü olarak 11.200 km2’lik bir alana sahiptir. Ülkemize göre kıyaslamak gerekirse Türkiye toprak olarak Katar’ın yaklaşık 80 Katıdır.

Katarın nüfusunu incelediğimizde ilginç bilgilere rastlıyoruz. Katar 2.3 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen 12-13 bin kişilik bir askeri mevcut ve ülke nüfusunun yaklaşık olarak %88 i yabancı kökenli, ülkede resmi dil Arapça olmasına rağmen yerli halkın ülke nüfusu üzerindeki payı %12 civarındadır. Ülke nüfusundaki bu değişik tablo katar’ın işçi ülkesi olmasından kaynaklanıyor. Ekonomik gelişmişlik olarak çok iyi bir yerde olmasından dolayı da yabancı işçiler için cazibe merkezi haline gelmiş ve bu öyle bir durum almış ki ilerleyen yıllar ile birlikte günümüzde ülke nüfusunun yapısının şimdiki halde olmasının en büyük nedenlerindendir.

Katar’da futbol çok seviliyor, öyle ki futbola ayrılan bütçe bakıldığında milyar dolarlar olabiliyor. Bilindiği üzere 2022 dünya kupasına ev sahipliği yapacak olan katar; sadece bunun için 150 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış durumda.

Katar yıllık kişi başına düşen 129 bin 726 dolar ile milli geliri açısından dünyanın en zengin ülkesi durumunda.

Katar’da eğitim, hastane ve bireyin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu temel özellikler devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmakta, bu saydığımız temel ihtiyaçlar haricinde katarda günlük hayat çok pahalı.

Katar İle İlgili Önemli Not: Sadece yukarıda saydığımız özellikler bile katarın ne kadar önemli bir ülke olduğunu ispatlamakta. Dünyanın gündemine Katar ile bütün ilişkileri kesme kararı alan körfez ülkeleri (Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri…) bomba gibi düşerken, aslında katara oynanan oyunun ne kadar büyük olduğunu kanıtlamakta. Aslında son dönemde Türkiye Cumhuriyetinin Son dönemde katar ile olan ilişkilerini de göz önüne aldığımızda aslında katara uygulanan bu yaptırımlar ile Türkiye’ye de adeta gözdağı vermektedir. 15 Temmuz süreci, 17-25 aralık operasyonları ve daha bir çok konuda ve ekonomik anlamda bir çok desteği olan katar ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Katarın daima yanında olduğunu belirtmiştir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10