Kepek Sorunu Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Kepek Sorunu Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde en sık yaşadığımız saç sorunlarımızdan biri de hiç kuşkusuz kepek sorunudur. Hemen her bireylerde görülebilen kepek sorunu taşıdığı bazı olumsuz riskleri nedeniyle günümüzün en önemli saç sorunları arasında bulunmaktadır. Birçok nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen kepek sorunu özellikle sık tekrarladığında ve etkisini uzun zamanlar boyunca devam ettirdiğinde bireylerin iş ve sosyal aktivitelerinde ciddi anlamda bozulmaların meydana gelmesine yol açmaktadır.

Bay bayan ayrımı yapmadan kendini gösterebilen kepek sorunu aynı zamanda yine etkisini uzun müddetler boyunca devam ettirdiği taktirde saç dökülmelerine de neden olabilmekte ve bunun da sonucunda bireylerin ciddi anlamda strese girmesine neden olabilmektedir. Saç derisinin pullanma şeklinde ve ölmüş şeklinde saç telleri arasında görünmesine kepeklenme ismi verilmektedir. Saç kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilen kepek sorunu hakkında birçok sağlık semirleri de gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizde de sıkça gerçekleştirilen seminerlerde özellikle kepek sorununa neden olan faktörlerden uzak durulması gerektiğinin altı önemle çizilmiştir. Başta kalitesiz saç şampuanları ve stres olmak üzere birçok nedenleri bulunan kepek sorunu hakkında sizlere kısaca bilgiler sunduktan sonrasında dilerseniz şimdi de bu önemli soruna yol açan başlıca nedenleri hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışalım.

Kepek Sorununa Neden Olan Başlıca Nedenler Nelerdir?

Kepek sorununa neden olan birçok önemli nedenler bulunmaktadır. İşte günümüzün önemli saç sorunlarından olan kepek sorununa yol açan başlıca nedenler şunlardır.

  • Seboreik dermatit: Kepek sorununa yol açan önemli nedenlerden biri yine önemli deri hastalıklardan olan seboreik dermatit hastalığıdır. Derin etkisi ile saç derisine ciddi anlamda tahribat verebilen seborek dermatit rahatsızlığı kepek sorununa neden olan en belirgin faktörlerdendir.
  • Malagazya manta:Kepek sorununun oluşmasına yol açan önemli bir neden ise malagazya manta rahatsızlığıdır.
  • Saçın çok fazla yıkanması veya çok az yıkanması:Saçların gereğinden fazla veya az yıkanması beraberinde saç derisinde kepeklenme sorununun oluşmasına neden olmaktadır. Dolaysıyla da kepek sorununa yol açan en önemli faktörlerden biri de hiç kuşkusuz saçın gereğinden fazlaca yıkanması veya çok az yıkanmasıdır.
  • Jöle ve biryantin gibi saç ürünlerinin çokça saça sürülmesi:Kepek sorununun hızla oluşmasına yol açan önemli nedenlerden biri de jöle ve biryantin gibi saç ürünlerinin saça fazlaca sürülmesidir. Gereğinden fazlaca saça sürülen bu ve bu gibi saç ürünlerinin gereğinden fazlaca kullanılması beraberinde saçların ve saç derisinin ciddi anlamda tahribata uğramasına yol açmaktadır. İşte bu nedenle uzmanlar jöle ve biryantin gibi saç ürünlerinin gereğinden fazlaca kullanılmasının oldukça zararlı olduğunu belirtmektedir.
  • Kuru cilt: Kepek sorununun meydana gelmesine yol açan bir diğer neden ise cilt kuruluğudur. Önemli bir deri sorunu da olan cilt kuruluğu sorunu beraberinde kısa zaman sonrasında saç derisinin ciddi anlamda tahrip olmasına neden olarak yine beraberinde saç derisinde kepek sorununun oluşmasına neden olmaktadır.
  • Sedef hastalığı:Günümüzün önemli hastalıklarından biri olan sedef hastalığı ayrıca saç derisinde meydana gelen kepek sorununun oluşmasında da aktif rol oynamaktadır.
  • Stres faktörü: Günümüzün en büyük kabuslarından stres faktörü birçok sağlık sorunlarına neden olabildiği gibi ayrıca başta kepek sorunuolmak üzere birçok saç sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle kronikleşmesi sonucu kepek sorununun kaçınılmaz bir hal almasına yol açabilen stres faktörü yine beraberinde saçların dökülebilmesine de neden olabilmektedir.
  • Yetersiz beslenme:Kepek sorununun meydana gelmesinde etkin rol oynayan bir diğer sebep ise yetersiz beslenmedir. Uzmanların da dikkat çektiği yetersiz beslenme sorunu beraberinde birçok sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabildiği aynı zamanda saç derisinde bir süre sonra kepeklenme probleminin meydana gelmesine neden olabilmektedir.
  • Güneş ışınlarının yeterince alınmaması: Saç ve saç derisini ciddi anlamda tahrip edebilen güneş ışınları ayrıca yetersiz alındığı takdirde saçlarda kepeklenme sorununun oluşmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda saçlardaki kalitenin düşmesine yol açabilen güneş ışınlarının yetersiz alınması kepek sorununun meydana gelmesinde etkin rol oynamaktadır.

Yukarıda da görüldüğü gibi kepek sorununun meydana gelmesinde birçok önemli faktörler etkin rol oynamaktadır. Bu nedenle uzmanlar saçlarında kepelenme sorunu yaşayan bireylerin öncelikle kepek sorununa yol açan faktörlerden mümkün olduğu kadar kaçınmaları gerektiğinin altını önemle çizmektedirler. Dolaysıyla günümüzün ve hatta eski dönemlerin önemli saç sorunlarından olan kepek sorunu sizlerde yaşıyorsanız ilk olarak yukarıdaki başlıca nedenlerden kaçınmalı ve beraberinde doktora başvurmalısınız.

Çünkü son dönemlerde kepek sorununun tamamen yok edilmesi konusunda oldukça etkili tıbbi şampuanlar geliştirilmiştir. Dolaysıyla sizlerde saçlarınızda bu önemli problemi yaşayanlardansanız doktora başvurup bu tıbbi şampuanlardan faydalanabilirsiniz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Yorum Yap

Şunlar da hoşunuza gidebilir