Türk Bilgin
Kuşlar Nasıl Uçar, Kuşların Uçmasını Sağlayan Özellikleri – Kuslar Nasil Ucar Kuslarin Ucmasini Saglayan Ozellikleri

Kuşlar Nasıl Uçar, Kuşların Uçmasını Sağlayan Özellikleri

Değerli ziyaretçilerimiz bu yazımızda kuşlar nasıl uçar, kuşların uçmasını sağlayan özellikleri ve kuşlar hakkında kısa kısa bilgilendirici bilgilere yer verdik. Bilgiyle kalmanız dileğiyle.

Kuşlar Nasıl Uçar?

Dünyada uçma özelliği olan tek canlı kuşlardır. Tavuk, penguen gibi bir çok kanatlı hayvan olmasına rağmen onların uçma yeteneği yoktur. Kuşları diğer kanatlı hayvanlardan ayıran en belirgin özelliği ise kanatlarının yapısıdır. Kuşların kanatları çok gelişmiş kaslardan oluşur ve çok kuvvetlidir. Şöyle bir pratik olarak düşündüğümüzde tüm vücudun yükünü kanatlar üstlenir ve kuşun uçmasını sağlar. Bunun içinde güçlü ve kaslı kanat yapısı olması normal olarak göze çarpıyor.

Kuşların vücudunda bulunan kemik yapısı diğer canlılara göre farklı özellikler gösterir. Diğer canlılara oranla vücudunda daha fazla kemik bulunmaktadır. Kanatlarının uzun ve geniş olması, onların havayı iterek yükselmesini sağlamaktadır. Kuşların vücudunun bazı bölgelerinde hava keseleri bulunur. Bu hava keseleri havayı tutarak kuşların uçmasını sağlayan en belirgin özelliklerindendir. Vücut tüyleri oldukça hafif olduğundan, kanatlarını yerden kalkmak için hızlıca çarptıklarında kaldırma kuvvetinden yararlanarak uçarlar. Kuşlar yüce yaratıcı tarafından uçmak için yaratılmışlardır. Belgesellerde bir çoğunuz izlemişsinizdir. Kuşlar genelde V şeklinde ve rüzgara karşı uçarlar.

İnsanoğlunun teknolojide ilerleyerek havada uçan demir diye tabir edilen  onca ton ağırlıktaki bir uçağın demir olmasına rağmen veya binlerce ton ağırlıktaki bir geminin nasıl oluyor da denizde batmıyor gibi düşünen çok insan vardır. Bu tamamen kaldırma kuvvetinden kaynaklanmaktadır. Yapılan icatlara buluşlara baktığımızda uçak yapılırken tamamen kuşların yapısı, vücudu incelenerek onlar uçabiliyor sa aynı özelliklere sahip olan insan yapımı herhangi bir şey de uçabilir düşüncesi ile icat edilmiştir. Zira Hazarfen Ahmet Çelebi bu düşünce ile hareket ederek kendine kanat yapmış ve dünyada uçabilen ilk insan olarak tarihe geçmiştir. Hazarfen Ahmet Çelebi’nin bu uçma olayından sonra bir çok bilim adamı ve meraklı insanlar uçma üzerine deneyler yapmış ve sonunda uçağı icat etmiştir.

Kuşların Uçuş Teknikleri

Bilindiği üzere bir çok kuş türü bulunmaktadır. Her kuş farklı bir teknikle uçar. Birbirinden farklı kuşlar incelendiğinde bazı kuşların havadayken kanat çırpmaları vücut ve kanat yapısından dolayı çok hızlı iken bazıları ise çok yavaş çırpar ve belirli yüksekliğe ulaştığında rüzgarı çok etkin kullanır deyim yerindeyse hiç kanat çırpmaz süzülme tekniği ile uçarlar. Bu durumdayken kanatların duruş şeklini değiştirirler ve bir tüyün bir uçaktan düştüğünü düşünün aynen bu şekilde süzülerek hedeflerine ulaşırlar. Kuşlar bu tekniği genelde avlanırken uygularlar.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10